gezdimgordumyazdim

gezdimgordumyazdim

Mesaj Gönder Takip Et
Turist Ömer rütbesi
#Toplam Entry sayısı: 118
bartın
başlığı açmadan önce bi bakayım belki açılmıştır diye baktım ama açılmamış. dedim ki heralde sadece büyük şehirler var. o yüzden bi kaç şehir daha aradım çorum,bilecik,bayburt gibi. onlar için başlık açılmış ama bu mükemmel şehir için başlık bile yok.

4 yıldan fazladır bartında yaşıyorum ve üniversite bittikten sonra da yaşamaya karar kıldığım şehir. türkiyenin en büyük şehrinde büyümüş birisi olarak neden mi bartın? çünkü sessiz, sakin, sözlük yazarları dahil türkiye de bir çok insanın böyle bi şehir olduğundan bile haberi yok. inkumu,amasrası,mugadası,çakrazı,güzelcehisarı,giderosu gibi daha birsürü tertemiz,yemyeşil, istila edilmemiş sahil şeridi var. şunu da eklemek isterim. güzelcehisar türkiyenin en güzel koyu seçilmiştir. çünkü tertemiz denizi sahile, sahili ise lâv kayalarına sırtını dayar. ayrıca türkiyede en az suriyeli bulunan il (64 kişi.) insanı samimi,yardım sever. zaten bartının nüfusu toplamda 60 bin küsürlerde. yani bir çoğunuzun üniversitesinin nüfusundan bile az.
bir de kavşak suyu vardır bartının. efsaneye göre bu su'dan içen bartından gidemezmiş. ama son zamanlarda bu su ile ilgili bir çok şehir için de aynı efsaneyi duydum. hangisi orjinali bilmiyorum ama bende etki yarattığı kesin.
turistik olarak gezecek bir çok yeri var. en az safranbolu veya ankara evleri kadar meşhur olması gereken bartın evleri var. şehrin bir çok yerinde görebileceğiniz bu eski osmanlı mimarisine sahip evlerde hala yaşayanlar var. bartının adı parthenios'dan gelir. onun anlamı ise sular şehri demekmiş. bartının bir çok yerinden koskoca ırmaklar geçer. uludere kanyonu gezilebilecek en güzel yerler arasındadır bence.
şehircilik olarak ise pek gelişmemiştir. ulaşım ucuzdur aslında. (öğrenci 1,5tl) sular şehri diye anılmasına rağmen sık sık su kesintisi görebilirsin şehirde. bir tane avm bile bulunmaz. belki bu iyi bişeydir bilmem ama türkiyede avm'si olmayan tek şehirdir belki de.

aşağıda ki resimler belki bartın hakkında biraz fikir oluşturur sizlere.

bartının meşhur kırmızı caddesi (amsterdam'da ki red light district ile kartıştırmayın sakın)
bartın - bartin-MHzoa

bartın güzelcehisar köyü
bartın - bartin-Ek2P2

bartın inkumu
bartın - bartin-kFhX7

bartın amasrası
bartın - bartin-c9JRN

meşhur bartın evleri mimarisi
bartın - bartin-k6ok6

favori entry'leri