#tüm memre başlıkları

kripto para borsası olan binance'ye ait olan alt coin. şuan 560-570 dolar seviyesinde olsa da bundan 2-3 ay önce 50-60 dolar olması insanı cidden düşündürüyor. kimi analizcilere göre 1 sene içerisinde ethereum'u geçecektir.
bu gece alınan kararla resmen duyurulmuş olaydır. resmi gazetede de yayınlanmış ve yürürlüğe konmuştur. ben artık ne diyeceğimi bilmiyorum, kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlardan birindeyiz sonumuz hayrolsun.
son zamanlarda bu konu hakkında bilgi kirliliği olduğu için açığa kavuşturmak istediğim kurallardır. öncelikle türkiye'ye turist olarak gelen kişiler için çok önemli yasaklar bulunmuyor. sadece 72 saat önce yapılan pcr testi ülkeye girmek için yeterli olacaktır. ülkeye giriş yapmak isteyen kişilerin 15 mart 2021 tarihinden geçerli olmak üzere türkiye'ye giriş yapmadan 72 saat öncesinden şu formu doldurmaları gerekiyor. bu formun çıktısını almak veya telefonda bulundurmak gerekmektedir. türkiye'nin bazı şehirlerinde uygulanan saat 21.00'dan sonra sokağa çıkma ve hafta sonu yasakları turistler ve yabancı ülkelerde oturumu olanlar için uygulanmamaktadır. olası bir polis kontrolünde pasaportun yanında otel rezervasyonu olduğu taktirde bir sorun yaratmamaktadır. şuan ülkemize gelen turistler için en büyük sorun hes kodu almak. son açıklanan kurallardan sonra yabancılara da hes kodu alma zorunluluğu getirildi. ülkemize gelen yabancılar hes kodu almak için türkiye'den bir telefon hattı almak zorundalar, hes kodu sms onayıyla geldiği için yabancı hatlara kapalı oluyor haliyle. türkiye'den alınan telefon hattına gelen sms koduyla kendi ülkelerinde kullandıkları telefon hatlarıyla eşleştirme yapabilir ve hes kodunu kullanabilirler. bazı gelen turistlere sorduğumda bunun için çok zorlandıklarını ve yeteri kadar bilgi verilmediğini aktardılar. ülkeyen giren yabancılar aldıkları hes kodunu istanbulkart gibi ulaşım ağlarıyla eşleştirme yapıp diledikleri gibi toplu taşıma kullanabilirler.
uzun zaman sonra tekrar ülkemizde hizmete başlayan uber'in önemli kararı. ankara gibi taksici tekelinde olan bir şehir için bulunmaz nimet bence. bakalım ne kadar süre protesto edilecek.
16 Mayıs 2007 – 15 Mayıs 2012 tarihleri arasında fransa'nın cumhurbaşkanlığını yapmış kişi. 01.03.2021 tarihinde ise 2014 yılında rüşvete karışması nedeniyle 3 yıl hapis cezası almıştır. cezasının 2 yılı ertelenmiş olup kalan 1 yılını evinde elektronik kelepçeyle geçireceği düşünülmektedir.
son bir kaç aydır konuşulan olaydır ve geçen günlerde netlik kazanmıştır. ab üyesi ülkeler arasında varılan anlaşmaya göre ab'nin onayladığı aşıları olan kişilere vize verileceği ve bunu ibra etmek için bu kişilerin ab onaylı aşı pasaportu bulundurması gerekecektir. bizim ülkemizi ilgilendiren kısım ise çin'den aldığımız coronavac aşısı ab'nin onayladığı aşılar içerisinde yok. aşıyı yapan firmanın da onaylatmak için şuanda bir başvurusu yok.
bir zamanlar amerika gibi bir ülkede içkinin 1919-1933 yılları arasında yasaklandığını biliyor muydunuz? tam 14 yıl bütün içki çeşitlerinin üretimi ve tüketilmesi yasaklanmış ve ağır cezalar uygulanmıştır. bu yasak yüzünden al capone gibi mafya babaları aşırı zengin olmuş, içki karaborsaya düşmüş ve tüketilmeye devam edilmiştir. bu 14 yıllık süreç amerikan tarihinde derin izler bırakmış ve çoğu tarihçilere göre amerika'daki mafyanın güçlenmesine neden olmuştur.
yeni abd başkanı joe biden'ın aldığı karardır. bu karara göre 20 dolardaki abd'nin 7. başkanı andrew jackson'ın fotoğrafı kaldırılıp yerine afro - amerikalı ünlü kadın aktivist harriet tubman'in fotoğrafı konulacakmış.
2018 yılında göreve gelen belediye başkanı Femke Halsema bu tarihten sonra amsterdam'da çok garip yasaklara imza atmıştır. Nedir bu yasaklar? İlk olarak bir çoğumuzun fotoğraf çektirmek için kırk takla attığı iamsterdam yazısı museumplein'den kaldırıldı. Dünya'daki birçok şehre örnek olan bu şeyin kaldırılmasını kabul hazmettik şimdi doğruya doğru. peki daha sonra ne oldu? bu belediye başkanı şehre turistlerin gelmesinden ve kendi tabiri ile "illegal" şeylerin ulaşılabilir olmasından rahatsız olduğunu her fırsatta yineledi. yakın zamanda şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından olan coffee shopların turistlere yasaklanacağı haberi geldi. Lâkin belediye başkanının amacının bunu tamamen kaldırmak yönünde bilgiler var. coffee shoplardan sonra bir diğer yasaklamaya uğrayan şey ise red light district. . 2024 yılına kadar bu bölge şehrin çok dışında olan bir yere taşınacak. En azından çalışmalar o yönde. red light district'teki çalışanlar ise bunun sadece bir oyalama olduğunu ve 2024 yılında yeni bir yerin açılmayacağını söylüyorlar. Gelelim bir diğer ilginç yasağa. bildiğiniz üzere sonra yıllarda konaklama hizmetleri oldukça arttı. bunlardan birisi de airbnb. belediye başkanı 2 mahallede komple bu hizmeti yasaklamış ve her semtte belirli sayıda airbnb sahibi olabileceğini şart koymuş. bu sistemde ev sahibi olmak isteyen hostlar başvuru ücreti olarak 600 euro ödeyecek ve host olarak kullanabilecekler eğer bölgede yeterli sayıda host yoksa. bölgede yeteri kadar host varsa para verseniz bile host olamıyorsunuz. insan bazen anlamakta güçlük çekiyor, amsterdam gibi turistik bir şehir neden el birliğiyle yok edilir ve kimse buna ses çıkartmaz? garip değil mi?
gün itibariyle zamlanarak 367 lira ücrete sahip otoyol. gidiş dönüş olarak kullanacak olursanız 734 lira ödemek zorundasınız. ironik olan olay ise şu fiyata uçak bileti alabiliyor olmamız.