napoli

İtalya'nın serseri çocuğu, üvey evladı, pek sevilmeyeni. Ama gel gör ki sadece İtalya'nın değil dünyanın sayılı güzelliklerinden biri.

Muhteşem Vezüv manzaralı silüeti, iki bina arası gerilen ipe dizilmiş çamaşırların olduğu dar sokakları, kıyametin provası Pompei antik kenti, üç güzeller Capri, Ischia ve Procida adaları, zamanda yolculuk hissini veren meşhur kaleleri, centro storico nun Ara sokaklarında karşınıza çıkan el işi ürünlerin olduğu dükkanları, hayran olunası Amalfi, Positano, Sorrento kıyıları, yaşayan sokak kültürü, meydanlarda toplanıp partileyen insanlar, sokaklarda şarkı söyleyen yaşlılar, futbol oynayan çocuklar ve daha nicesi.

Dahası pizzanın anavatanı. Hani diyosun ya İtalya'ya gittim pizza yedim kötüydü. Işte napoli de yetmediğin için böyle söylüyorsun. mahalleden mahalleye değişecek kadar zengin mutfak kültürü. Kuzeyin nemrut ve mesafeli insanına tepki olarak bulunan güney misafirperverliği ve insaniyeti.

Son zamanlarda Turistik bı hal alıp beni biraz üzse de hala yerli halk ile iletişime geçebileceğiniz nadir İtalya şehirlerinden biri.

Ben gördüm beğenmedim diyen antigezgin, turist zihniyete inat aşık olunası şehir
Futbolu seven ultras taraftarları olan şehir.

Not: liberta per gli ultras
ülkenin aykırı çocuğu, şehri.

gitmeden önce bu şehir hakkında duyduklarınızla korkabilirsiniz. ancak unutmamak lazım ki türkiye'den geliyoruz ve buradaki her türlü pisliğin daniskası türkiye'de var. etrafta çok fazla sayıda zenci var ve size bir şeyler satmak için kolunuza yapışacaklardır. özellikle arka sokakları, her ne kadar çarpık kentleşme sonucu ortaya çıksa da, kendine has ve mükemmel bir havası var. ara sokaklara girerken yanınıza en az bir kişi olsun tabi. insanları oldukça sıcak kanlı bu arada. ne sorarsınız hemen yardımcı olmaya çalışıyorlar.
Bu hafta ki maçı üst olur evi arabayi Sözlüğü sat bas Napoliye
daha önce defalarca İtalya’ya gitmeme rağmen, napoliyi gördükten sonra ilk defa İtalya’yı yaşadım dedim kendi kendime. bir de pompeii’yi ekledikmi değmeyin keyfimize...
hangi sitede, blogda, yorumda okursanız okuyun hep tehlikeli bir şehir olduğundan bahsediliyor. hatta trenlerde bile “beware of pickpockets!” yazıyor. pizzası, insanları, manzarası... bunları gördükten sonra tüm ön yargılarınız yıkılıyor. güneye gidin, güney candır.
not: trafik kuralı yok, yayalar araçların önüne atlıyor. peşlerinden sizi de sürüklerlerse dilkkat edin. attenzione!
napolitan evler, napolitan pizza ve gerçek italyan kültürünü içinde barındıran ,italyan mafyasının hala daha yoğun bir şekilde faliyet gösterdiği dünyanın en iyi pizzasını yediğim gerçek italyan şehri.bu şehre gidecek arkadaşlara tavsiyem gece yatağınızdan kalkın ve bellini meydanına gidin.insanların sokaklarda serilerek nasıl eğlendiklerini görün italyayı ve italyan kültürünü dibine kadar hissedin.boşverin milanonunun süslü caddelerini, güneyin rüzgarına bırakın kendinizi.ne demiş napolitan abilerimiz ? Vidi Napoli e dopo muori! napoliyi görmeden ölme!