amsterdam'daki yasaklamalar

2018 yılında göreve gelen belediye başkanı Femke Halsema bu tarihten sonra amsterdam'da çok garip yasaklara imza atmıştır. Nedir bu yasaklar? İlk olarak bir çoğumuzun fotoğraf çektirmek için kırk takla attığı iamsterdam yazısı museumplein'den kaldırıldı. Dünya'daki birçok şehre örnek olan bu şeyin kaldırılmasını kabul hazmettik şimdi doğruya doğru. peki daha sonra ne oldu? bu belediye başkanı şehre turistlerin gelmesinden ve kendi tabiri ile "illegal" şeylerin ulaşılabilir olmasından rahatsız olduğunu her fırsatta yineledi. yakın zamanda şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından olan coffee shopların turistlere yasaklanacağı haberi geldi. Lâkin belediye başkanının amacının bunu tamamen kaldırmak yönünde bilgiler var. coffee shoplardan sonra bir diğer yasaklamaya uğrayan şey ise red light district. . 2024 yılına kadar bu bölge şehrin çok dışında olan bir yere taşınacak. En azından çalışmalar o yönde. red light district'teki çalışanlar ise bunun sadece bir oyalama olduğunu ve 2024 yılında yeni bir yerin açılmayacağını söylüyorlar. Gelelim bir diğer ilginç yasağa. bildiğiniz üzere sonra yıllarda konaklama hizmetleri oldukça arttı. bunlardan birisi de airbnb. belediye başkanı 2 mahallede komple bu hizmeti yasaklamış ve her semtte belirli sayıda airbnb sahibi olabileceğini şart koymuş. bu sistemde ev sahibi olmak isteyen hostlar başvuru ücreti olarak 600 euro ödeyecek ve host olarak kullanabilecekler eğer bölgede yeterli sayıda host yoksa. bölgede yeteri kadar host varsa para verseniz bile host olamıyorsunuz. insan bazen anlamakta güçlük çekiyor, amsterdam gibi turistik bir şehir neden el birliğiyle yok edilir ve kimse buna ses çıkartmaz? garip değil mi?
sandık sonuçları sapsarı olan amsterdam'ın kaçınılmaz sonudur.*
Ülke ve şehir turizmi konusunda maddi / manevi büyük sarsıntı yaratacak gelişmedir.
açıkçası amsterdam'da yaşayan halkın büyük bir kısmı uzun süredir bu ''sex&drug'' turizminden rahatsız, şehrin böyle anılmasını istemiyorlar. mevcut belediye başkanı da bu ziyaretleri olabildiğince azaltmaya yönelik çalışmalar yapıyor gördüğüm kadarıyla. ancak bu yasakların ters tepmesi ve illegal şekilde sürdürülmeye çalışılması da ihtimaller arasında.
160'a yakın farklı ülkeden insana ev sahipliği yapan ve adı anıldığında akla gelen ilk şeylerin legal uyuşturucu ve paralı seks olduğu bir şehirde uygulanmasının skandal olacağını düşündüğüm yasaklamalardır.