absinthe

Van Gogh'un kulagini kesmesine neden oldugu soylenen, turkiye'de illegal olan ve "yesil peri" olarak bilinen yesil renkli, yuksek alkollu bir icki.
Orjinalinin icinde bulunan bitki yaglarinin aromasindan ve ozelliklerinden dolayi halusinasyon gorulmesi pek muhtemel oldugundan ve intihara suruklediginden ortaya ciktigi fransa ve ingiltere gibi ulkelerde yasaklanmistir eski caglarda. Sonra tekrar gundeme gelmistir. özellikle cek cumhuriyeti son yillarda bu ickinin atesli sunumuyla baya turist cekmektedir.

Genel olarak %70 alkol oraniyla bulunuyor fakat legal olan ulkelerde marketlerde %50 alkol oraninda olanlari satiliyor. %90'ini da gördü bu gözler. ilk olarak portekiz'de tecrube etmistim. 70cl %50'lik alkol orani olanlar 14-15€ idi.
Nanelisinin tadini pek begenmedim acikcasi. Alkole alisik olmayan bir kisinin ilk raki icme tecrubesiyle ayni tecrubeyi yasadim. Sek sevdigimden tadi biraz daha yogun geldi.
Ama iyi kafasi var, tavsiye edilir.
sarhoşluğu çok tatlı, değişik bir enerji veren yüksek alkollü içecek. yakarak içine şeker eritme suretiyle içilmesi tavsiye edilir.
özellikle pelin otu ve anason kullanılarak damıtılan farklı baharatlarla tatlandırılan çok yüksek alkollü içecek.

ana bileşenleri olan pelin otu ve anasonun yanı sıra içeceğin renklendirilmesinde kullanılan melisa otu, çördük otu gibi şifalı bitkilerin yararları saymakla bitmez. adab-ı mey kurallarından ödün vermeden özel kaşığı, kadehi ve kesme şeker kullanılarak içildiği takdirde her derde devadır.
delikli bir kaşığa konulan kesme şekeri yakarak erimesini seyrettikten sonra shotlanan midenize inene kadar geçtiği bütün yolları yakan bir içkidir. % 70 alkol oranıyla kıbrıstan temin edebilmenizin yanı sıra içmeyin olm. (bkz: gidin etil alkol için daha iyi.)
İtalya sokaklarında bu ürünü satan, tadım yaptıran, shot atıp çıkabileceğiniz yerlere rastlamak mümkün. Van Gogh sayesinde de güzel prim yapmış markadır.