almanya'da üniversite okumak

konuyla ilgili 12 entry daha
herkes toplaşsın,pusu kursun naparsanız yapın anlatmaya başlıyorum.ancak başlamadan önce şunu söylemeliyim ki euronun ülkemizdeki korkunç yükselişinden dolayı ucuz değildir ama yine de türkiyedeki özel üniversitelerin astronomik rakamlarını düşününce daha uygun ve kaliteli.
1)ardından şu saçma önyargılarımızdan kurtuluyoruz ve üstteki yazarın bahsettiği 800-900 pound saçmalıklarını kafamızdan atıyoruz (£ ve € farkını yapamayan insan)
2)türkiye’de 12 senelik lise(anadolu,fen ya da direkt düz lise) eğitimi ardından 4 senelik bir üniversite (devlet,burslu özel ya da babişko burslu özel fark etmeksizin) kazanan her öğrenci almanya’da eğitim alabilir.lise diplomanızı,transkriptinizi tercümesiyle beraber üniversitelere (bkz: uni-assist) yolluyorsunuz ve kabul bekliyorsunuz.
3)maddiyata gelirsek bahsedilen 8500€ doğru bu bir senelik para ve sizin bu parayı deutsche banka yatırıp her ay 750€ gibi çekmeniz için bloke ediliyor ancak işin en güzel tarafı eğer alamanya’da yaşayan bir akrabanız varsa size garantör olabiliyor ve beş kuruş bankaya para yatırmadan vize başvurusuna gidebiliyorsunuz.
yıldızlı not* akrabanızın yabancılar polisine gidip gelirini beyan etmesi gerekiyor.yani işsizlik maaşı vs alanlar garantör olamıyor.
4)üniversite kabulu checked,garantör ya da bloke hesap checked ardından bir almanca kursu bulmanız gerekiyor dsh ya da testdaf’a yönelik. bunu da internetten araştırıp yapıyorsunuz.
5)her şeyi hallettikten sonra evraklarınızla beraber kalp krizi geçire geçire alman konsolosluğu yolunu tutuyorsunuz ve tebrikler artık çiçeği burnunda bir alamancısınız!