yabancıların tabakları silme sebebi

tam olarak merak ettiğim olay şu: bulaşığı yıkıyolar, bulaşıklığa koyuyolar, sonrasında da dolaba yerleştirirken tabakları silmeye başlıyolar. tamam ama bunu niye yapıyolar.yani tabakta su izi kalıyo desen kalmıyo. ayrıca bana yıkanan şeyleri tekrar bir bezle silmek kirletmek gibi geliyo.
Tabaklar yıkandıktan sonra mutlaka silinmeli ve ondan sonra istif edilmelidir. İçinde su damlacıkları bulunan tabaklar dolap veya reşolara yerleştirilince orada kendi kendilerine kururlar, bu şekilde kuruyan tabaklarda su lekeleri kalır. Bu lekeleri sonradan çıkartmak zordur. Tabakları tekrar ıslatıp silmek gerekir. Tabak silme işlemi şöyle yapılır.
Tabak silme bezi, bir ucu aşağıya sarkacak şekilde çaprazlamasına sol el üzerine açılır.
Sağ elle bir tabak alınıp sol el üzerine konur.
Sol el baş parmak ile üstten, diğer parmaklarla da tabağın altından tutulur.ç
Bezin sarkan ucu sağ ele alınır, tabağın üzerine konur ve saat yönünün tersine daireler çizilerek tabağın içi silinir.
Tabak her iki elin içinde döndürülerek kenarları silinir.
Bezin sağ eldeki ucu ile tabağın altı, yine saat yönünün tersine daireler çizilerek silinir ve silme işlemi tamamlanır.
Silinmiş tabak sol elle sol tarafa bırakılır. tabak silme
sadece yabancıların yapmadığı türkiye'deki hemen her otelin de yaptığı olaydır, sebebine gelince; makineden çıkan tabaklar hala ıslak ve nemlidir yani bakterilerin üremek için en sevdiği ortam, ısı ve nem.

bunlar bezle kurutularak bakteri üremesinin önüne geçilir ve daha hijyenik bir ortam sağlanır, bir başka neden ise bazı yemek artıklarının yıkandıktan sonra hala duruyor olması, bezle silme işleminden sonra tabaklar daha temiz ve hijyenik olurlar
Türkiye'de yaşayan bir Türküm ve ben de ıslaksa eğer ben de tabakları (hatta bulaşıkları) siliyorum.
Bulaşık makinesinin kurutma ayarı yoksa veya bulaşıklar elde yıkandıysa dolaba yerleştirilmeden önce silinmesi hem dolabın uzun ömürlü olması hem de bakteri oluşmaması için gerekli.
otel ve restaurantlarda da yapılan işlemdir, leke oluşmaz, nemli kalmaz.