kriptonit

kriptonit

Mesaj Gönder Takip Et
Çaylak rütbesi
#Toplam Entry sayısı: 24
philip morris / sinasi morris
ilk duyduğumda şaşırdığım bir bilgi olarak; hepimizin tanıdığı o tütün devi firmanın kurucusu olan philip morris'in manisa doğumlu bir yahudi olduğunu öğrendim.

1855'te manisa osmanlı imparatorluğu'nda, yoksul bir yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 9 yaşında difteri hastalığına yakalandı. sinasi isminde bir müslüman hekim tarafından tedavi edildi ve sağlığına kavuştu. ardından annesi ve babası doktora şükranlarını belirtmek adına sinasi ismini vermişler çocuğa.

garafollo adında tütün ticareti yapan zengin bir yunan onu sevdi ve yanına çırak olarak aldı. şinasi otuz yaşına gelene kadar garafollo'nun yanında kaldı ve bu süreçte tütün ticareti konusunda kendisini geliştirme fırsatı buldu. daha sonra da garafollo'nun kendisine verdiği 25 bin dolar borç parayla amerika birleşik devletleri'ne gitti.

----moris sinasi milletlerarası cocuk hastanesi----

1928 yılında hayatını kaybeden moris sinasi servetinin 1 milyon dolarını doğup büyüdüğü manisa'da bir çocuk hastanesinin kurulması için bağışladı. bu miktarın 800 bin doları abd borsasına yatırıldı, geri kalan 200 bin dolarla da hastane inşa edildi ve tıbbi ihtiyaçları karşılandı. 15 ağustos 1933 tarihinde ise düzenlenen bir törenle hastane açılışı yapıldı. kendisinin yakılan bedenine ait külleri ise hastane duvarındaki "moris sinasi’nin doğduğu şehre hediyesidir" ibaresinin bulunduğu anı plakasının arkasına gömüldü. günümüzde abd borsasındaki gelirin bir kısmı her yıl düzenli olarak hastaneye bağışlanmaktadır. hastane, manisa merkez ffendi devlet hastanesi bünyesinde "morris sinasi cocuk kliniği ve hizmet binası" adı altında halen daha hizmet vermektedir.

favori entry'leri

  • favori entry'si bulunmuyor.