lucifer

hristiyan inanışa göre şeytan ya da şeytanın oğlu için söylenmesinin yanında aynı zamanda başrolünde tom ellis ve taş lauren german'ın boy gösterdiği keyifli dizi.

hikaye kısaca şöyle:
Cehennem’in hükümdarı şeytan Lucifer, mutsuz olduğu ve hayatından sıkıldığı için görevinden istifa eder ve tahtını terk ederek melekler şehri olarak bilinen Los Angeles’a yerleşir ve lucifer morningstar adını alır. Burada lux adında bir bar açıp şeytani yardımcısı (iblis) mazikeen ile işleten Lucifer, gününü gün ettiği bir yaşam sürmeye başlar.

Tüm bunların üstüne aradan birkaç yıl geçmişken günün birinde elbette Lucifer’ın hayatını değiştiren o gün gelir. Lucifer’ın tanıdığı ve ünlü olmasında yardım da ettiği bir kadın, kulübünün önünde öldürülünce kendisini olayın içinde bulur ve yolu los angeles polis departmanı’ndan Dedektif chloe decker (yalarun) ile kesişir. Dahası kendi doğasının tersine giderek ‘suçluyu cezalandırmak’ için harekete geçerek Chloe’ye yardım etmeye başlar. Ama tabii ki bu yardım girişimi sadece devamında olacakların başlangıcı olur.
son günlerde müptelası olduğum dizidir. ilk sezonda dizinin konusu aşk hikayesi gibi görünse de son sezonunda senaristler tanrı lucifer ilişkilerine ve lucifer'ın içsel bunalımlarına ağırlık vererek benim, diziden soğumamamı başarmıştır.
tom ellis ve lauren german'ın başrollerini üstlendiği müzikleri de kendi gibi mükemmel fantastik polisiye dizi.

Ayrıca Dizinin Yaratıcısı ve senaristi tom kapinos'tur. Bu adamın yaptığı dizilerde alkol, seks ve rock'n roll veya blues hep ön planda oluyor. Bu dizide de şeytanın müziği olarak bildiğimiz bluesu dinlemek ayrı bir zevk veriyor.

Dizinin konusu ise kısaca şöyle;

Cehennemin Efendisi olmaktan bıkan şeytan, Los Angeles'da Lux adında bir gece kulübü açıp artık fani bir yaşam sürmek ister. Fakat melek olan kardeşi ve tabii ki tanrı olan babası tarafından tekrar cehenneme dönmesi için baskı görür. Lucifer, Aile baskısı ile uğraşırken bir yandan da Dünya'da tanıştığı Dedektif Chloe Decker ile birlikte çalışarak suçluları yakalar.
belli bir süre izlediğim ama sonrasında nedendir bilinmez bir anda bıraktığım bir diziydi. lucifer’ın, karşısındakinin gözlerine bakarak ‘what is your desire’ dediği sahneleri oldukça güzeldir.
son günlerde izlemekten keyif aldığım, beni yormayan, ara ara gülümseten dizi.
Tüm bölümlerini çoktan izleyip bitirdiğim muhteşem dizidir. Tekrar tekrar izlemekten bıkmayacağıma eminim. Bu sebeple bir ara diziyi başa sarıp tekrar izlemeyi düşünüyorum.
--- spoiler ---
Netflix'in zenci sevdası burada da yer almış, diziye göre tanrı zenci olarak gösterilmiştir.
--- spoiler ---