la casa de papel

/ 8
İspanyol yapımı bir soygun hikayesi dizisidir.
Hikayenin akıcı ve soygunun iyi kurgulanmış olması seyir tadını fezaya çıkartıyor.
(bkz: netflix)
--- spoiler ---
hırsızları sevdiren dizi. dizide sadece bir"soygun"değil aşk, psikoloji,aksiyon hepsine değinilmiş. Çok ayrıntılı olmasa da tek tek oyuncuların zayıf noktaları, zaafları, hepsinden bahsedilmiş. Karakterlerin kötü yanları olmasına rağmen, yine de aşırı sempati duydum hepsine. Bazı yerleri aşırı uzatılmış,durağan ama tek solukta izlediğim bir dizi oldu. "Zayıflıklarımız içimizde değildir, dışarda sahip olduklarımızdadır"
Ayrıca ispanyolca çok seksi, ispanyol erkekleri de çok seksi ya da öyle konuşuyorlar diye, bilemedim şimdi.
Dizide olmaması karakter de Oslo bu arada onun yerine bi tane daha kadın karakter koysalar iyiymiş 😀😀
--- spoiler ---
çok popüler olup fazla tavsiye edilen dizilere ön yargılı olsam da dün dayanamayıp bir bölüm izleyeyim ya dediğim, aralıksız 2.bölümü de açtığım dizidir. 3.bölümde kendimi zor durdurdum. hemen izleyip tüketmemem gerek.
başka bir dizi olmuş, izlemeye başlamamın 5.dakikasında evet ya tamam bu diziyi izliyorum dedirten, ikinci sezonu internette dizi izlenen başka yerlerden izleyebileceğiniz, henüz izlemediyseniz hemen izlemeye başlamanız gereken, izlediğinize pişman olmayacağınız dizi .
---- spoiler alarmı ----
Yüzlerce farklı dizi izlemiş biri olarak söylemek isterim ki bu dizi çok büyük mesajlar veriyor. Öncelikle Dali maskeleri sıradan bir seçim değil. Dali Toplum ahlakına ve genel geçer adetlerine aykırı yaşamayı adet edinmiş dahi bir ressamdır. Hiç bir şekilde toplumdan gelen dayatmaları ve doğru yanlış ahlak kurallarını kabul etmemiştir. Maskeler bu aykırılığı temsil ediyor.
Kırmızı tulumlar sosyalizmi (komünizmi) temsil ediyor. Giyenler sosyalist yoldaşlar ve mücadele veriyorlar.
Darphane ve polisler kapitalizmi temsil ediyor. Kapitalizmde para her şeyi belirler. Ahlakı bile para belirler. Yani birileri paraya saldırdığında o kişiler kötü ilan edilir. İşte para saldırıyorlar. Paraya saldırınca silahlı ve görüntülü mekanizmalarıyla kapitalizm saldıranlara savaş açıyor.
Profesör bilimsel bakış açısını ve hesapçılığı sembolize ediyor. Sonuçta bilimsel düşünmek ve hesap yapmak her türlü sorunu yeniyor. Ama aşka yenik düşüyor.
Uzun zamandır böyle anlamlı bir Sosyalizm teması görmedim. Üstelik dizide Salvador Dali’nin taktiği kullanılmış. Siz olayları izliyorsunuz sanıyorsunuz ama her izlediğiniz şeyin derin bir anlamı ve mesajı var.
Berlin’in ölüm sahnesindeki birlikte direneceğiz sözü ve kadınını yanına alıp onla el ele mücadele etmesi de bir çeşit Sosyalist mücadele geleneği. Zaten dizinin teması olan Ciao Bella şarkısı da Sosyalizmin sembolüdür.
Muhteşem bir yapıt. Sadece film ve senaryo olarak değil. Felsefe olarak da muhteşem bir yapıt. Kapitalist sisteme müthiş bir tokat var
Sürekli övgü alan yorumlar ve söylemler ile kendisini gözüme sokturan ve en kısa sürede başlayacağım dizidir.
an itibariyle bitirdiğim dizidir. söylentiye göre 2. sezonu netflix'in senaryosu ile bir daha çekilecektir. umarım doğrudur, bir çok şey havada kaldı çünkü.

--- spoiler ---
eğer bir devrim başarılı olduysa arkasındaki halk desteği yüzündendir.

(bkz: ekim devrimi)

(bkz: mustafa kemal atatürk)

(bkz: ernesto che guevera)

-bolivya macerası hariç-

başarısız olanlar için

(bkz: guy fawkes)

(bkz: deniz gezmiş)

bunu neden devrimle ilgili yazıyorum? bu dizide anlatılanlar bir devrimdi. faiz mafyasına karşı yapılan. fark ettiyseniz müfettişin görüşü, profesorun avrupa merkez bankasının bazı paraları nasıl "yok ettiğini" anlattıktan sonra değişti. evet biz sıradan insanlar birer piyonuz. savaşlar, olaylar hepsinin amacı bankerlerin para kazanmak için çıkarttığı bazı şeyler.

1 milyar euro darphaneden çıktı. ee yani? zaten her sene bir dünya para " bir şekilde " kayboluyor.

profesor gibi bir deha olmasa bu salaklar bi bok yapamazdı. uzun yıllarca yapılan planlamalar sayesinde başarıya ulaştı. verilen 3 zahiyat önemli değil. o kadar çatışmaya 3 kişinin ölmesi mucize. öncelikle pr'ın nasıl önemli olduğunu göstermiştir bize. ısrarla halkla iyi geçinmeye çalışmaları ve esirleri kendi yanlarına çekmeleri takdir edilesi bir olaydı. sonuç olarak, eğer halkı yanınıza çekerseniz yapamayacağınız şey yok.

bu arada o arturo orospusu keşke ölseydi. meymenetsiz herif.

--- spoiler ---
senaryosuyla kendini izlettiren muhteşem netflix dizisi.

zannımca böyle bir senaryo milenyum tarihinde yok. harika bir soygun dizisi. senaryoda bazı boşluklar olmasına rağmen bunu izleyicisine hissettirmeyen bir dizi.

teknik açıdan diğer dizilerden çok farkı olmasa da sadece kurgusu ve senaryosu için kesinlikle izlenmeye değer.

bella ciao
açık ve net konusu efsane bir dizi.
2. sezon netflix de olmasada internette mevcut
/ 8