ermeni nefreti

Her hangi bir halktan/ırktan nefret eden beyni olmayan bir insanımsı varlıkların nefretidir. Ermenilerden nefret edenlerin çok büyük bir kısmı hayatları boyunca tek bir ermeni bile görmemişlerdir. At gözlüğünü çıkarın kendi fikirlerinizi savunun.

Edit: tanım düzeltme
Herhangi bir ırktan direk nefret etmek ne kadar saçma ise, ermenilerden nefret etmekte o kadar saçmadır. Araştırma güdüsü 0, ne desen inanan tayfanın aborjinlerden nefret etmesini bile garipsemem.
bir milletin atalarının yaptıklarının kendilerine isnad edilmemesi gerektiğini hâlâ öğretemedik.
bazen haklı olan nefrettir. bir çok azeriye bunu söylerseniz size tip tip bakar ardından söverler. adamların topraklarının büyük bir kısmı ermeni işgali altında. çok değil bundan 25 yıl önce ermeniler o toprakları soykırımla alıp gasp ettiler. hal böyleyken bu adamın ermenilerden nefret etmemesi anormal olurdu.
bizim ülkemizde neden bu var? yüzyıllarca beraber yaşadık öyle yada böyle. sonra bir anda "başkalarıyla" bir olup bizi arkamızdan vurdular. kimse bana soykırım masalını okumasın. ortada bir soykırım varsa bu türklere karşı yapılmıştır. canım(!) osmanlı, türklerden çok ermenileri korumuştur.
yurtdışındaki ermeni diasporası o kadar güçlüdür ki uruguaya bile sözde ermeni soykırımı kabul ettirmiştir.
tanımı faşizmdir. faşistlerden uzak durmak ise güzeldir.

türk, kürt, ermeni, arap fark etmeksizin radikal milliyetçi olan herkesten uzak durulmalıdır. çünkü üstün ırk yoktur. o ırka mensup bazı bireyler kötü olabilir. ama bu milyonlarca mensubu olan bir ırkı kötülemeye sebep değildir ve olamaz.
Bir savunma mekanizmasıdır. Hrant Dink’in deyimiyle bu savunma mekanizmasının altında bir onurlu duruş yatar, aynısı ermenileri için de geçerlidir. https://youtu.be/JW8_6VcBbe4
tanım: faşizm değildir ırkçılıktır. her ırkçı kendini faşist olarak görmez.

ermeni meselesi osmanlı tarihindeki en çetrefilli konulardan biridir. sebebi 19. yy içerisinde ülke içerisinde türkler tarafından en sevilen millet olan ermeniler, 20. ve 21. yy. içerisinde kanlı bıçaklı düşmanımız haline gelmiştir.

öncelikle osmanlı bankası baskını ile başlayalım:
olay 26 ağustos 1896 günü, 30 kadar silahlı ermeni'nin (mortar tipi bombaları da var) osmanlı bankasını işgal etmesi ile başlamıştır. bakın başlatmıştır diyorum çünkü işin sonu tahmin edilmez ve onarılmaz şekilde sonuçlanmıştır.

tanım basitken "sebebi neydi ki?" sorusu akıllara geliyor. sebep, 1878 berlin antlaşmasında bağımsızlığını ya da özerkliğini kazanmış milletlerin yanında, ermenilere beklediklerinin aksine böyle bir statü verilmemiş olmasıdır.

tabi buna bozulan ermeniler çeteleşerek silah ve mühimmat toplamaya ve saldırıya hazırlık içerisine girmeye başladılar. bu konuda saldırı fikri de ingiltere'nin başının altından çıktığını ekleyelim.(maşayı tuttular ellerini yakmadılar)
tabii bu arada bizim istihbarat teşkilatımız da bu çete faaliyetlerini görüyor ama avrupa devletleri iç işlerimize karışmasın diyerek susuluyor.(darbeyi eniştemden öğrendim)

buraya kadar entry'i okuduysanız buradan sonrası acıklı ve kısa olacak:
baskın olur, ( tam sayı net olmasa da) banka dışına atılan bombalardan 30 kişi(müslüman) ölür. ondan sonra halk ayaklanır "vay sen ermeni'sin" denerek 1000'e yakın sivil ermeni sopalarla öldürülür. polis teşkilatı işin içinde ustalıkla galeyana gelmiş halka ermenileri gösterir. (onlar da maşayı tutar ellerini yakmaz)

bu arada yurt dışına (yurt dışı basınına) olay öncelikle banka baskını ve sayısı belli olmayacak kadar çok müslüman kıyımı diye lanse edilir. sonra da işin aslının öyle olmadığı anlaşılınca abdülhamit (the second) kızıl sultan (rouge sultan) olur.

bilgiler "hap" versiyondur. bu vahşetle ilgili daha detay bilgi isteyen yazarlar istanbul'da 30 saatlik kaos kitabini okuyabilirler.
çünkü nefret edip ötekileştirmek, anlamaya çalışıp empati yapmaktan çok daha kolaydır.