ermeni nefreti

konuyla ilgili 7 entry daha
tanım: faşizm değildir ırkçılıktır. her ırkçı kendini faşist olarak görmez.

ermeni meselesi osmanlı tarihindeki en çetrefilli konulardan biridir. sebebi 19. yy içerisinde ülke içerisinde türkler tarafından en sevilen millet olan ermeniler, 20. ve 21. yy. içerisinde kanlı bıçaklı düşmanımız haline gelmiştir.

öncelikle osmanlı bankası baskını ile başlayalım:
olay 26 ağustos 1896 günü, 30 kadar silahlı ermeni'nin (mortar tipi bombaları da var) osmanlı bankasını işgal etmesi ile başlamıştır. bakın başlatmıştır diyorum çünkü işin sonu tahmin edilmez ve onarılmaz şekilde sonuçlanmıştır.

tanım basitken "sebebi neydi ki?" sorusu akıllara geliyor. sebep, 1878 berlin antlaşmasında bağımsızlığını ya da özerkliğini kazanmış milletlerin yanında, ermenilere beklediklerinin aksine böyle bir statü verilmemiş olmasıdır.

tabi buna bozulan ermeniler çeteleşerek silah ve mühimmat toplamaya ve saldırıya hazırlık içerisine girmeye başladılar. bu konuda saldırı fikri de ingiltere'nin başının altından çıktığını ekleyelim.(maşayı tuttular ellerini yakmadılar)
tabii bu arada bizim istihbarat teşkilatımız da bu çete faaliyetlerini görüyor ama avrupa devletleri iç işlerimize karışmasın diyerek susuluyor.(darbeyi eniştemden öğrendim)

buraya kadar entry'i okuduysanız buradan sonrası acıklı ve kısa olacak:
baskın olur, ( tam sayı net olmasa da) banka dışına atılan bombalardan 30 kişi(müslüman) ölür. ondan sonra halk ayaklanır "vay sen ermeni'sin" denerek 1000'e yakın sivil ermeni sopalarla öldürülür. polis teşkilatı işin içinde ustalıkla galeyana gelmiş halka ermenileri gösterir. (onlar da maşayı tutar ellerini yakmaz)

bu arada yurt dışına (yurt dışı basınına) olay öncelikle banka baskını ve sayısı belli olmayacak kadar çok müslüman kıyımı diye lanse edilir. sonra da işin aslının öyle olmadığı anlaşılınca abdülhamit (the second) kızıl sultan (rouge sultan) olur.

bilgiler "hap" versiyondur. bu vahşetle ilgili daha detay bilgi isteyen yazarlar istanbul'da 30 saatlik kaos kitabini okuyabilirler.