dresden

birbirinden güzel barok binalarıyla ziyaretçilerini kendine hayran birakan almanya'nın (bkz: almanya) muhteşem bir kültür şehri. elbe'nin floransası diye de adlandırılan bu şehrin barok yapıları son 20 - 25 sene içinde inşa edilmiştir.
dresden - mafyagorunumlugezgin-e6ULY
Almanya'nın saksonya eyaletinin merkezidir. elbe nehrinin kıyısı boyunca kurulmuş sakin ve düzenli bir şehir olan dresden'in nüfusu yaklaşık 540 bindir.
ikinci dünya savaşında en çok yıkım alan şehirlerden birisidir, öyle ki yeni baştan inşa edilmiş. fakat çok büyüleyici, gidiniz ve görünüz
before -after fotoğraflarıyla arattiginizda aradı ki farkı görebileceğiniz şehirdir.
prag a yakın olması dolayısıyla eğer yolunuz düşerse bir gün ayırmanızı önerdiğim şehir. mimari severler kesinlikle uğramalı.
2 gün bulunup sıkıntıdan patladığım şehir,aktarma noktası yapmayacaksanız gitmeseniz de bir şey kaybetmezsiniz.
Almanya'nın doğusunda yer alan bir şehirdir. Çok turistik olmasa da 2. dünya savaşında başına gelenler sebebiyle adını duyurmuştur.

Dresden'e gitmeden önce buradan sokaklarında bir tur atabilirsiniz. Seyahat planınıza dahil edip etmeyeceğinizi ona göre belirleyebilirsiniz.

Plana dahil etmek kalıbını özellikle kullanıyorum çünkü kesinlikle Türkiye'den kalkıp gitmeye değecek bir yer değil. Fakat Berlin veya Prag civarlarındaysanız veya rotanızın üzerindeyse bombardımandan çıkmış bir şehir nasıl yeniden inşa edilmiş diye görmek üzere uğranabilir.
çok sevdiğim ama en ünlü gece klüplerinde birisinde ırkçılığa uğradığım şehir.
bir şehir baştan nasıl yaratılır derseniz, canlı örneğidir. taş taş üstünde kalmamış ama aslına uygun yeniden şehri onarmışlar. unutmadan meydanında martin lutherin de heykeli bulunmaktadır.