-de/-da'yı yanlış kullanan insan

/ 3
son zamanlarda " amaan canım her türlü anlaşılıyor sen çok biliyon" cularla, " dilimizi katlettiniz lanet cahiller"cileri karşı karşıya getiren durum.

olayın önemini anlatmak için biraz mübalağa yapayım:

-birgünnasreddinhocagölegitmişvegölümayalamayabaşlamışbunugörenköylüdemiştihocaefendinapıyorsun

bu de/da kuralları dilimize nasıl geçti ve biz bunu nasıl istemeden öğrendik bilmiyorum ama kesinlikle birleşik yazılması gerekirken ayrı yazılan ya da tam tersi durum olduğunda anladığım bu oluyor. anlam bütünlüğü tutmayınca cümleyi baştan okuyorum falan

her şeyi geçtim 12 yıl zorunlu eğitim aldınız, türkçe dersi gördünüz güzelim mekteplerde. e artık eşek değilseniz doğru yazın
De - da eklerini düzgün kullanmak yazmaktan çok okumakla alakalı ve biz okumuyoruz ve okumadığımız sürece de "merhaba benim adım name "
okuyun!
Bir grammar nazi degildir. Turkce dilbilgisi kurallarina sosyal medyada yahut mesajlasirken hizli yazmak icin ya da ugrasmamak icin yazmayan insandir.

Ozellikle sosyal medyada tartismalarda ustun olan taraf yanlis yazdiginda karsi tarafin "daha -de/-da'yi ayri yazamayan insanla ne konusacam" diyerek altta kalan tarafin uste cikmasina sebep olur.
Sanki herkes bir turkce sinavina girdiginde 100/100 aliyor.
Bu sadece turkce'de degil tum dillerde gecerli. Bir bilimsel yazi yazmiyorsaniz abarttiginiz kadar onemli oldugunu dusunmuyorum.

Ayrica eger bu kadar insan 12 yil egitimle ogrenemiyor ise kusur ogrenemeyende degil ogretemeyendedir.

Ayrica bu soyleme matematik ornegi ile karsilik vereyim. o kadar yil boyunca turkce gibi matematik de ogretilmesine ragmen neden matematigi de ogrenmiyorsunuz? Ya fizik, cografya, ingilizce?
Esek misiniz?
Yazdıklarında samimiyet olan indandır de, da olayına tutulmaz içinden geldiği gibi yazar. Bütün imla kuralları kusursuz olup boş yazıcağına, tarzanca yazıp altı dolu olsun fark etmez. Ne söylediği önemlidir nasıl söylediği değil.
-de/-da bağlacı günümüzde çok çeşitli insan profilleri çıkarmıştır:

- bunları doğru kullanan ve yanlış kullananları kafasında dilbilgisi katili kabul eden (ben de buraya giriyorum sanırım),
- her halukarda bunları bitişik yazan, (yaygın kullanım budur)
- (en komik profil) her halukarda bunları ayrı yazan, (biz de de; onlar da da vb.)

güzel türkçemizde katline ferman edilen bir başka kural için:

(bkz: mi soru eki)
sosyal medya baskısı yüzünden bütün "-de/-da" eklerini ayrı yazdığım ektir. henuz kimse neden ayri yaziyorsunuzlara takilmadi koca sosyal medya alemi neden bitişik olduğunu sorguluyor.
tepkileri bekliyoruz.
Önem verdiğim bir konudur. Yani şimdi içinde mi yoksa dahi anlamını mı taşıyor nereden bileceğiz (!) Güzel türkçe'mizde küçücük bir virgül bile anlam kaymalarına yol açıyorken, -de/-da kullanımını çöpe atmak hiç doğru olmasa gerek. Örneklendirelim:
Bende bu kıyafeti çok beğendim.
Anlam: benim üzerimde bu kıyafet güzel oldu.
Ben de bu kıyafeti çok beğendim.
Anlam: benim dışımda da bu kıyafeti beğenenler var.
/ 3