-de/-da'yı yanlış kullanan insan

Yazdıklarında samimiyet olan indandır de, da olayına tutulmaz içinden geldiği gibi yazar. Bütün imla kuralları kusursuz olup boş yazıcağına, tarzanca yazıp altı dolu olsun fark etmez. Ne söylediği önemlidir nasıl söylediği değil.
Bir grammar nazi degildir. Turkce dilbilgisi kurallarina sosyal medyada yahut mesajlasirken hizli yazmak icin ya da ugrasmamak icin yazmayan insandir.

Ozellikle sosyal medyada tartismalarda ustun olan taraf yanlis yazdiginda karsi tarafin "daha -de/-da'yi ayri yazamayan insanla ne konusacam" diyerek altta kalan tarafin uste cikmasina sebep olur.
Sanki herkes bir turkce sinavina girdiginde 100/100 aliyor.
Bu sadece turkce'de degil tum dillerde gecerli. Bir bilimsel yazi yazmiyorsaniz abarttiginiz kadar onemli oldugunu dusunmuyorum.

Ayrica eger bu kadar insan 12 yil egitimle ogrenemiyor ise kusur ogrenemeyende degil ogretemeyendedir.

Ayrica bu soyleme matematik ornegi ile karsilik vereyim. o kadar yil boyunca turkce gibi matematik de ogretilmesine ragmen neden matematigi de ogrenmiyorsunuz? Ya fizik, cografya, ingilizce?
Esek misiniz?
sosyal medya baskısı yüzünden bütün "-de/-da" eklerini ayrı yazdığım ektir. henuz kimse neden ayri yaziyorsunuzlara takilmadi koca sosyal medya alemi neden bitişik olduğunu sorguluyor.
tepkileri bekliyoruz.
son zamanlarda " amaan canım her türlü anlaşılıyor sen çok biliyon" cularla, " dilimizi katlettiniz lanet cahiller"cileri karşı karşıya getiren durum.

olayın önemini anlatmak için biraz mübalağa yapayım:

-birgünnasreddinhocagölegitmişvegölümayalamayabaşlamışbunugörenköylüdemiştihocaefendinapıyorsun

bu de/da kuralları dilimize nasıl geçti ve biz bunu nasıl istemeden öğrendik bilmiyorum ama kesinlikle birleşik yazılması gerekirken ayrı yazılan ya da tam tersi durum olduğunda anladığım bu oluyor. anlam bütünlüğü tutmayınca cümleyi baştan okuyorum falan

her şeyi geçtim 12 yıl zorunlu eğitim aldınız, türkçe dersi gördünüz güzelim mekteplerde. e artık eşek değilseniz doğru yazın
tamam dilimizi doğru konuşmamız doğru telafuz etmemiz lazım da psikopatlık derecesinde takılmasına çok da şaapılmasına gerek görmediğimden dolayı saygı duyduğum kişi.