dark

/ 2
2017 yılının son aylarında çıkan alman yapımı netflix dizisi.

yazının buradan sonrası spolier olacaktır, diziyi izlemeyenler okumasın.

öncelikle stranger things ,donnie darko ve predestination izleyenler bu diziyi ayıkacaktır.

öncelikle dede paradoksu , solucan deliği ve 80'ler bolcana işleniyor dizide. bu bahsettiğim 3 yapımda da var olan ortak şeyler bu. bu dizideki bir fark olaylar bir nükleer reaktör etrafında gelişiyor.
İzledim, gayet de beğendim.Avrupa yapımı dizi/filmlerin o karanlık yağmurlu atmosferini çok seviyorum o yüzden bu diziyi de keyifle takip ettim.Openingte Soap&Skin çalıyor, baştan zaten kalbimi kazandı hırkıs dizi.

Genel olarak bir Stranger Things’le karşılaştırma durumu var insanlarda ama ben gerçekten hiç benzetmedim, daha derin ve bilimsel bir hikayeye sahip bu dizi.Bazı olaylar evet tahmin edilebilir ama bunları tahmin etmek de kurguyu sıfırlamıyor, “amaan bu muymuş ya” da demiyorsun çünkü hala geriye cevaplanmamış sorular kalıyor.

Gönül rahatlığıyla oturup izleyebilirsiniz, bu gidişle zaten “abiiğ dark diye bir dizi var çok güzel” diyen tiplerle dolacak her yer.
Almanca olmasının kattığı ayrı bir hava ile izleyicinin zekasını maksimum seviyede zorlamasına yol açan efsane netflix dizisi.
kafamda deli sorular sürekli izlerken. biraz yorumlaşmak irdelemek isterim diziyi. isteyen mesaj atabilit. bana da iyi gelir.
Muhteşem bir dizi, olay örgüsü muhteşem, konu güzel. İsmi de korkutmasın. Giriş müziği de ayrıyeten çok güzel
izlerken dikkat ve odak gerektiren, beyin jimnastiği yaptıran, bazi sahnelerde bir önceki bölümlerdeki bazı sahnelere geri dönüp taşları doğru yere koymaya çalıştığım, almanca olması sebebiyle de şöyle bi 'farklı dilde dizi izleme' pratiğini geliştiren muazzam bir dizi,
stranger things ile karşılatirilmasina gelince evet iki dizide de çocuk, 80'ler konsepti, herkesin birbirini tanıdığı kasaba, tuhaf işlerin döndüğü laboratuvar /nükleer santral gibi dönengecler olsa da stranger things daha fantastik bir yapım dark ise ayakları çok daha bilim-kurgu olmak adına yere sağlam basan bir dizi,
stranger thingsde 'ooooov neydi o? diye gerildiğiniz her sahnede cevap 'yaratık' iken,
darkda ' o neydi, kimdi, ne zamandı, nasıldı? ' diye soru sorduğunuz her sahnenin bambaşka bir çok cevabi oluyor.
bi kere diziyi izlerken şunlarin keyfi de apayrı
1 tanımadıgimiz yüzler
2 alıştığımız ingilizce dışında bir dil
3 alman soğuklugu ve kasveti
(bkz: starwars) 'da sith'lerin isimlerinin başlarına aldıkları noname mi desem id mi desem halk ağzıyla takma adlarıdır.. bunların arasında bir adam vardır ki büyük aşkların nefretle de bitebilceğini bize göstermiştir.. (bkz: darkwader)
Meraklandıran , düşündüren , azıcık mantık hataları olsa da predistination tadında bir bilim kurgu dizisidir. bilim kurgu severleri bence çok da " oha lan noldu şimdi" dedirtecek bir dizi değil. Ama izlenir,çerezlik.
fiziği ve almancayı seviyorsanız (bazıları antipati duyabilir) kesinlikle izlemeniz gereken , müzikleri dışında büyük bir gerilimi olmayan bir netflix almanya harikasıdır.
asla ikinci sezonu gelmeyen, zaten karmaşık olduğu için de ilk sezonunu unuttuğumuz netflix dizisi.

zaman bükülmeleri, kara delikler, geçmiş-gelecek-şimdi metaforlarını farklı bir bakış açısı ve incelikli bir derinlikle ele alan diziyi not alarak, mümkünde üzerine araştırmalar yaparak izlemenizi tavsiye ederim.
/ 2