burdur şiş

burdur'a uğrarsanız denemeden geçilmemesi gereken lezzet. üstüne kaymaklı tel kadayıf ile aduket yapılır.
Antalya’da da gayet güzel yapılıyor yanlış değilsem, hatta köfte-piyaz ikilisinin köftesi Burdur köftesi. Zaten konum ve kültür olarak da yakın yerler.
Açılın burdurlu geldi.

Burdur şiş kuzu veya koyun etinden yapılan hayatınızda yediğiniz ve yiyeceğiniz en hafif şiş kebaptır.

İnce yoz pidelerin arasında közlenmiş sebzeyle beraber metal düz tabaklarda servis edilir.

Sanılanın aksine sadece lokantalarda yapılmaz. Burdur'un yerlileri de bu yemeği ocaklarında yapıyorlar.

Bir burdurlu ve bu yemeği burdur'un her yerinde yemiş birisi olarak şişin tadının hemen hemen her yerde aynı olduğunu söyleyeyim. Damak zevkim olmasına rağmen bu durum karşısında ben de yıllardır hayretler içindeyim. Ancak odun ateşi kullanan işletmeler, eti daha lezzetli olan işletmeler ve sunumu daha iştah açıcı olan işletmeler pek tabii fark yaratıyor.
burdur şiş’te önemli olan etin yağlılık düzeyidir. kişiyi rahatsız etmeyecek, etin lezzetini en iyi şekilde hissettirecek düzeyde yağlı olması önemlidir. Odun ateşinde yapılanı makbuldür. Lükse yakın lokantalarda yemek yerine, izbe mekanlarda tercih edilmelidir. en güzelini şişçi hasanın yaptığını düşündüğüm lezzet harikasıdır.
yapimi kolay cok zamazingosu olmayan fakat beklenmeyecek kadar lezzetli kebap cesidi
Adana dürüme benzerlik gösterir ama onun kadar baharatlı değildir. Aslen köftesi ve kıyma ile yapılır. Tırnak pide ve salata ile servis edilir. Şehirde yenilebilcek gayet uygun fiyatlı ve en lezzetli üründür. Tadını ben çok beğendim. Fabrikasyon olarak bile olsa bütün illerde bir şubesi olmasını dilerim.
Burdur'a yolunuz düşerse denemeden geçmemeniz gereken lezzet. En güzelini sanayide tadabilirsiniz :) Onun dışında şehir merkezinde bulunan Toros lokantası da başarılıdır.
Salda gölünün yakınlarında tatılması gereken bir yöresel yiyecektir.
28 günlük bedelli askerlik süresince mutlaka yenilmesi gerekendir.
(bkz: bedelli askerlik)
(bkz: acemi birliği)