14 aralık 2017 tcdd'yi kınıyoruz kampanyası

/ 4
karsrail, gezginlerin tren rayları boyunca hayattan saatler çalarak kars'a çay içmeye gittiği geleneksel bir etkinliktir. ticari kaygı gütmeden ve geleneksel olarak yılda bir kez gerçekleştirilen bu etkinlik için vagon kapatılır ve gezginler dolu dolu iki gün geçirecekleri, insanı ve doğasıyla bir bütün oldukları kars'a yola çıkar.
doğu ekspresi ile gerçekleştirilen bu etkinlik için tcdd'den bir ay önce satışa çıkan biletler alınır(dı)
fakat 2018 karsrail etkinliği için tcdd ile yapılan görüşmede bütün biletlerin aylar öncesinden tükendiği belirtilmiştir. çok yüksek meblağlarla tur şirketleri tarafından, kars'taki bu güzel kış ambiansını yaşamak isteyen insanlarımıza satılmak için alınmıştır biletler. 1000-1500 tl gibi fiyatlar belirtilen kars turları, gezginlerin gerçekleştirdiği karsrail etkinliğinin doğasına ve yapısına aykırıdır. kars'a çay içmeye, çıldır'a balık yemeye, ani harabelerini gezmeye gitmek bu kadar pahalı bir etkinlik değildir. bu güzel gezinin para denen olguya teslim edilmesini ve gezginlere bilet kalmayacak şekilde tüm biletlerin bir şekilde aylar öncesinden (satışa bile çıkmadan) tükenmiş olduğunun söylenmesini kınıyoruz.

bu kampanya doğrultusunda 14 aralık 2017 tarihinde, ifade özgürlüğümüzü kullanarak, tcdd'nin yaptığının doğru olmadığını kendisine bildireceğiz. tüm gezginleri bütün sosyal medya mecralarından gezginsozluk.org olarak başlattığımız kampanyamıza @gezginsozluk @karsrailtürkiye ve tcdd'nin sosyal medya etiketlerini kullanarak destek olmaya çağırıyoruz. yollar, trenler ve raylar bizimdir.
Ben dahil olmak uzere eminim cevremdeki cogu kisi ayni soruyu aliyodur. “Dogu ekspresine nasil bilet bulacagiz seferler gorunmuyor”

Hatta verebilecek bir cevabim yoktu malesef fakat bu olay yeni aydinlandi.
#Karsrail ismiyle adlandirdigimiz turkiyenin en uzun tren hatti olan Dogu Ekspresi yolculugu @interrailturkiye uyeleri sayesinde son yilarin en populer yurtici seyahat rotasi oldu.

Buna uyanan @tcddemiryollari bu isi nasil paraya dokeriz diye dusunmus olmali ki standart fiyati gidis donus 100₺ ye alabildiginiz biletleri bazi turizm acentalarina kapatarak insanlara 1000₺-1500₺ ye mâlolan turlara cevirmis.
Bizim populer ettigimiz ve daha birsuru gezginin deneyimleyemedigi karsrail su an gezginler icin bir hayal olmus gibi gorunuyor.

Gezginleri gectim doguya ulasabileceginiz en ucuz yollu ulasim aracini para ugruna satmak bu ruha tamamen ters olan bir durumdur. Karsta yasayan ve durumu olmayan bir vatandas su an trenine binip gidememektedir.

Biz buna musade etmemek icin elimizden gelen herseyi yapacagiz.
Bugun(14 aralik) @karsrailturkiye sayfasindan baslattigimiz protesto icin neler yapabilecegimiz nerelere mail ve telefon bombardumani yapacagimiz aciklanacaktir.
Dogu ekspresini geri kazanma zamani simdi.

Bu olayi herkesle paylasin ve trenimizi geri kazanip en kisa zamanda hep birlikte dogu ekspresinde gun dogumunu izleyelim
Turkiye'de sasirmadigim alcakca ve hayasizca olan bir olayi protesto etme kampanyasidir. Sonra (bkz: türk milletinin üç kağıtçı olması) diye baslik acilinca mesaj atip kiniyorsunuz.
Tek yapilmasi gereken uygun olan en yakin baska bir tarihte yapilmasi. Insanlarin gelenek haline getirmeye calistigi ve bir bulusma rotasi olusturdugu bir etkinlikte bu kadar ahlaksizlik yapilmasi serefsizlikten daha ileri buraya yazmadigim bir sifattir.
Çok parası olana daha çok para kazandırmak için yapılmış üçkağıtçılık. Bu bilet satma olayı sadece bizimkilerin gideceği tur için ise ayıp, sürekli böyle devam edecek ise çok daha ayıp. TCDD'nin ulan bu gençler ne güzel bölge turizmine katkısı oluyor, trenler dolup taşıyor diye mutlu olup kampanya yapacağına kazığı büyütmek için uğraşıyorlar. söylenecek daha çok şey var da..
Tcdd bu çirkinliği bir tık öteye taşıyarak an itibariyle satışa açtığı 11-12-13 ocak tarihli doğu ekspresi biletlerinde yataklı olan 5. ve 6. voganları sanki yokmuş gibi göstermiş ve satışa açmamıştır.
emin olmamakla beraber, birkaç arkadaştan duyduğuma göre yüksek hızlı tren hizmete gireceğinden dolayı bu sene doğu expressi sonlandırılacakmış. eğer bu doğruysa, bilet de alma ihtimali elimizden alınmışken, ben ve benim gibi gitmemiş olup gitmek isteyen birçok gezgin bu deneyimden artık mahrum kalacak. bu yüzden arkadaşlar, lütfen herkes tepkisini ortaya koysun. birlikten kuvvet doğar...
Hala bilet yok kafayı yemeceler başladı ama direnmeye devam #karsraildireniyor
İnterrail Turkiye'nin efsanevi karsrail seyahatine sahip çıkmak adına başlattığı kampanya, tcdd yoğun talebi suistimal ederek biletleri tur firmalarına satmış ve şirketlerin de insanlara bunu faiş fiyatlara satacak olmasına apaçık gözyummuştur, bu yolla seyahat hakkımızı elimizden almıştır, yasal hakkımızı savunmak adına hepimiz sesimizi tüm sosyal mecralardan çıkarmak zorundayız. Bimer tcdd'ye hakkınız olan biletlerini kimin satın aldığını geç olmadan soralım
Güzel olan şeyler para hırsı yüzünden bitmeyecek, bitirmeyecegiz. Bunun ispatı olacak kampanya
14 aralık 2017 tcdd'yi kınıyoruz kampanyası - delikanlisivrisinek-fiCZ4
anarşi, isyan var hiç çağırmıyosunuz da.
bu arada kanal d ve haber türk ün wp leri çalışmıyo bi bakın.
Bizim trenimizi tur şirketine vermişler, sırf daha fazla para almak için halkın kendi trenine binememesi durumu.
/ 4