#tüm gozdesimsek başlıkları

iyi mi kötü mü bilemedim ama içinde garip bir neşe: 1 Haziran Normalleşme Gençlik ve Ramazan Anma Günü

son sokağa çıkma "kısıtlaması" ardından hepimiz "yeni normaller" adı altındaki hayatımıza döneceğiz. bilemedim gerçekten yeni normaller mi istedikleri toplumu oluşturma çabası mı yok sa alalım verelim ekonomiye can verelim mi?

bilemiyorum altan bilemiyorum. umarım görecek güzel günlerimiz vardır da olumsuz etkisi gelecekteki sağlığımıza sirayet edecek ya da günlerimizi bizlerden alıp götürecek kiminin deyimi ile Covid19 kiminin deyimiyle "çayniiyyss viyrus" kimine göre kovid virüsüne yakalanmadan simülasyonun bu bölümü de tamamlarız.

sağlıcakla,
oldukça büyük bir havalimanıdır, pasaport kontrol noktalarının yoğunluğu sebebiyle erken gitmekte fayda vardır. gateslerin yakınlarında yatıp, uzanabileceğiniz kocaman puf koltuklar vardır; bekleme süreniz uzunsa muhakkak gateslerin orada bekleyin. ayrıca havalimanının içerisinde oldukça ucuz bir şekilde güzel yemekler yiyebileceğiniz bir çok restoran da mevcut.
küçük denilemeyecek kadar büyük, büyük denilemeyecek kadar küçük bir havalimanı. eğer buradan bir yere uçacaksanız ve uçuşsunuz yerel bir havayolu ile olacaksa oldukça erken gitmenizde fayda var oldukça uzun kuyruklar oluyor desklerde. ayrıca pek de konforlu değil, rahatça oturabileceğiniz, uçuş saatinizi bekleyeceğiniz koltuklar yok.
katanya'dan roma'ya gitmek için kullandığım havayolu. uçakları olukça eski, koltukları minnacık ve bavul kapasiteleri "yok!"

bu havayolu ile uçmak zorunda kalırsanız aldığınız biletin bavul kabul kurallarını ve check-in yaparken ki bavul kabul kurallarını muhakkak dikkatli okuyun; yoksa 10 kilo hand bag için 25 euro ödemek zorunda kalırsınız.
tren italia'dan 18 euro'ya alacağınız aktarmasız ve açık bir biletle istediğiniz herhangi bir saattaki trene binip 35 dakikalık bir yolculuk neticesinde havalimanına varabiliyorsunuz. biletinizi ofislerden sıra numarası alarak alabileceğiniz gibi biletmatiklerden de alabiliyorsunuz.

bilet matikten alacaklar için bakınız burası çokomelli:
bilet matiklerin başında size yardım etmeyi teklif eden bir takım arkadaşlar var, reddetme imkanınız yok. eğer kağıt para verdiyseniz ve bir miktar kağıt bir miktar bozuk para alacaksanız sakın "benim için bir şeyler yok mu?" dediğinde ödeme yapmayın zaten gelecek bozuk paranın tamamını alacak.
havalimanından çıktıktan sonra şehir merkezine, her yere ulaşım sağlayabileceğiniz terminal olan termini'ye giden bir otobüs var. 7 euro'ya tek kişilik ve tek yön bilet alabiliyorsunuz. 1 saatten fazla süren bir yolculuk neticesinde termini'ye ulaşıyorsunuz.
3 günlük roma seyahatim boyunca (bkz: fiumicino havalimanı'nda termini'ye gitmek) ve (bkz: termini'den fiumicino havalimanı'na gitmek) dışında şehir içi hiç bir ulaşıma ücret ödemedim. otobüs ve şehiriçinde kullanılan trenlerin içlerinde bilet okutabileceğiniz mekanizmalar var fakat kimse bilet kontrolü yapmıyor, herkes ulaşım araçlarını ücretsiz kullanıyor.
unifree duty free işletmeciliğinde bulunan yeni havalimanı free shop mağazalarının gidiş katındaki fiyatlar dönüş katındaki mağazalarının fiyatına göre çok daha yüksek. bir çok ürünü her iki mağazalarda da bulabiliyorsunuz fakar gidiş mağazalarının ürün seçkisi daha geniş. örneğin gidi katındaki mağazalarda bulunan minnoş teşir boy içkilerden geliş katında yok.
tamamı olmasa da büyük bir kısmı gün yüzüne çıkarılmıştır. akdeniz bölgesindeki tüm antik tiyatrolardan farklı olarak yunanistandaki epidaurus tiyatrosuna benzer. sahne bodrum kalesine sırtı dönük, seyirci kısmı ise bodrum kalesi ve denizi görecek şekilde inşa edilmiştir. araştırmalara göre kullanılmaya başlandığı ilk günden beri tiyatro olarak kullanılmaktadır, ilk inşa edildiği dönemde 10.000 kişi ağırlayabilen tiyatro şu an günyüzüne çıkartılmış gali ile 4000 kişi ağırlayabilmektedir.

bodrum’a geldiğinizde nereye gitmek isterseniz geçmek zorunda olduğunuz bodrum-turgut reis yolu’nun kenarında olan antik kent gelip geçerken konumu itibari ile hep dikkatimi çekiyordu. oldukça sık düzenlenen enkinlikler kapsamında antik kenti ziyaret etme fırsatı buldum. (fotoğraflarda göreceğiniz trass sistemleri de düzenlenecek konser etkinliği için kurulmuştur.) dışardan bakınca -en azından bana çarğrıştırdığı- oldukça bakımsız ve özensiz duruyor. bir güvenlik bir de bilet satış noktasınsa personel var onlar da genel olarak bilgi sahibi değiller; girişte iki tablet bilgi var.

ziyaret edilmesini tavsiye eder miyim bilemiyorum ama her ne okursa olsun gelip görmekte fayda var siye düşünüyorum.

garip bir biçimde içimi sızlatan bir hali var. bodrum-antik-tiyatrosu-PVw8Wgozdesimsek-brOlb
dün iş çıkışı kahveleyecek kimsem olmadığını farkettiğimde iyiden farkına vardığım durumdur. her ne kadar kalpler bir olsa da sarılmak istediğinizde, yanaklarını sıkmak istediğinizde en yakın arkadaşınızın yanınızda olamaması yürük burkan bir durum. zor geçen bir günün ardından birlikte bir şeyler içememek azıcık daha üzücü.
bir de başka ülkede yaşayanları var bunların, senede iki kere 1 ya da 2 gün gördüğünüz....
kuvvetli köklerimden nefret ediyorum. sevdiğim herkesi başka bir gezegene toplayıp evrende yuvarlanıp gitmek istiyorum. evet bencilim. teşekkürler.