yeşil pasaport

resmi adıyla hususi pasaport(special pasaport) resmi kurumlarda çalışan kişilere belli bir kadro seviyesi veya yılı sonrası verilen pasaport, pasaport sahibinin eşi boşanasıya kadar, çocukları ise 25 yaşına kadar kullanabilir. bordo pasaporttan farklı olarak birçok ülkeye vize gerektirmezken bazı ülkelere (bkz: tibet) yeşil pasaportla giriş yapılamamaktadır.

şuradaki dış işleri bakanlığının sayfasından hem bordo hem de yeşil pasaport için vize isteyen-istemeyen ülkeleri "en doğru" şekilde öğrenebilirsiniz.

ohal sebebiyle yaklaşık olarak 1 yıldır yeşil pasaportun bağlı olduğu kişinin çalıştığı kurumdan yurt dışına çıkabilir gibi bir yazılı ifadeyle izin belgesi gerekmektedir.
niye biz okul bitince kaybediyoruz da kadınlar evlenene kadar, hatta evlendikten sonra bosanirlarsa kullanmaya devam edebiliyorlar? Hani esittik baba?
(Feminist arkadaslar sakin olun)
Yıllardır kullandığım pasaport geçen sene veda ettim artık Alman pasaportu kullanıyorum
schengen ülkeleri dışında mısır, israil ve çin gibi ülkelerin de vize istemediği, bordoluları çatlatan, mükemmel ötesi pasaport türü.
Resmen bir hazinedir. Yıllardır yeşil pasaportu olduğu halde hiç yurt dışına bir insanla karşılaştığında sinirlendirir.
son 1 buçuk sene çantamda bana dostluk edebilecek tatlış altın biletim. avrupada sorunsuz mutlulukla seyahet edebilmeme yardımcı oluyor canımın içi. sonrasında bi memurla evlenerek devamını getirmeyi hesap ediyorum zira mesleğim gereği devletle hiç ama hiçbi' ilişki kurmam mümkün değil
schengen ülkesi olmayan ülkeye erasmusa gelen biz bordo pasaportluların ağlayarak baktığı pasaport türü... avrupadasın ama yeşilli gibi gezemiyorsun işte!!!!
Bir arkadaşım 5 6 yıl önce bu pasaport hakkında şunları söylüyordu:
“sırf babam ziraat bankasında 10 yıl boyunca 2 tuşa bastı diye benim de hakettiğim bir pasaport. Haksızlığın en başında çocukken farkettiğim şeylerden biriydi. Yazın biz yunana giderdik, almanyada teyzeme giderdik, millet köye giderdi.”