türk pasaportunun değeri

Bize uzak olan afrika kıtasında son derece etkin olduğunu düşünüyorum. Ama yakınımızda siyasi sebeplerden dolayı zorluk çıkartılmaktadır. Yaptığım balkan turunda sırbistanda sıkıntı yaşarım diye düşünürken karınca ülke arnavutlukta resmen sorguya çekildim niye geldin? nerede kalacaksın ? rezervasyonun var mı ?
ülkedeki en büyük önyargılardan biridir.
türk pasaportu fazlasıyla değerlidir.
yarın karar versen, 90' dan fazla ülkeye vizesiz gidebilir ya da çoğuna kapıda vize alabilirsin. japonya, arjantin, rio, fas, endonezya bla bla dahil. alacağınız çin hindistan amerika ve schengen vizesiyle nerdeyse bütün dünyayı dolaşabilirsiniz.

uyuşuk ve üşengeç toplum olduğumuz için bahaneyi pasaporta atmak kolay geliyor.
bordo ise reddi bol olabilir ama yeşil ise avrupa kapısı sonuna kadar açılır. vize isteyen ülkeler için de yeşil olanı iyi bir referanstır. gerçek değerini öğrenebileceğiniz yer için (bkz: dünyanın en güçlü pasaportu)
kaybolduğu zaman anlaşılandır. onun dışında kuyruklu kuyruklu sıralarda bekliyorsunuz(tabi türkiye'de) başka bilmiyorum.
10 yıllık kırmızı olanı için harç bedeli 656tl, defter bedeli 108tldir. 10 yıllık kırmızı türk pasaportunun toplam değeri 764 tldir.
bende hep aksini düşünenlerdenim taa ki İranlı misafirlerim gelene kadar.Konsolosluklarda vize almaya çalışırken neler yaşadıklarını ve defalarca reddediklerini anlattılar.yinede biz bir şekilde vize alıyoruz evet vize almaktan bende nefret ediyorum ve asla sınırlara inanmıyorum.bazı ülke vatandaşlarını düşününcede yine şanslıyız beaaa
türk pasaportu avrupa, amerika birleşik devletleri ,ingiltere, avusturalya ve çin hariç her yerde değerlidir.her avrupaya gidişimizde vize almak zorundayız evet ama ya güney amerika ? avrupalıların ve amerikalıların vize almak zorunda oldukları bir çok güney amerika ülkesine ya vizesiz ya da kapıda vizeyle çok kolay girebiliyoruz.dünya avrupadan ibaret değildir sayın sözlük.
japonya ve güney kore dışında hiç bir gelişmiş ülkeye vizesiz girmemizi sağlayamayacak değerdedir. rengi yeşilse işler biraz değişir orası ayrı.