saraybosna

yeni döndüğüm saraybosna gezisinden sonra gitmeyi düşünenlere birkaç tavsiye bırakmaya karar verdim. öncelikle 6 kişilik bir grupla gittiğimi belirteyim. konaklayacağımız yeri booking üzerinden bulduk, geceliği 20euroydu, konum olarak sebilden yukarı küçük bir tırmanış yapmanızı gerektiren bir yerde. ama evin sahibi muhteşem bir insan. ev çok temiz ve konforlu. sanırım boşnaktı ev sahibimiz, bize biraz savaş yıllarından bahsetti. insanları pek konuşmayı sevmiyor ama tarihi öğrenmek için yerlisiyle konuşmak her zaman daha iyidir. sarajevo garden apartment gideceklere tavsiyemdir. yemek olarak mutlaka başçarşıda böreğinizi ve cevapinizi yiyin. cevapiyi sebili arkamıza alıp dümdüz ilerlediğimizde karşımızda kalan lokantada yedik, iki katlıydı ama adını anımsamıyorum. böreği de tramvayın alt sokağında yemiştik sanırım. mutlaka başçarşıda yiyin, en iyi böreği orda bulabileceğimizi söylemişti ev sahibimiz. her türk mutlaka osmanlı restorana giriyor başçarşıda, yani adından heyecanlanıp gireceksiniz diyim çok bir olayı yok. biz türk mutfağına hasret olduğumuz için ilk oraya girdik ve yemekler hayalkırıklığıydı. gitmeden önce türk çok dediler evet ama turist olarak çok. dükkanları çoğunlukla boşnaklar işletiyor, türk çayı bulunur yazısına kanmayın, türkçe konuşan bulamazsınız :) biz kocaman türk çayı bulunur yazan yerde çay baklava yapalım dedik, baklavası kötüydü, çayı da pahalıydı. türkiyede vermeyeceğim parayı ödedim çaya. yine sebilin az aşağısında, inşaat halinde olan caminin karşısında nebo cafe var, mutlaka uğrayın, sahibi Oğuz abi, çok hoş sohbeti vardır, bulursanız bir çayını için.
şehirde gezen turistlerden en az yarısı türktür. şehirde gezerken hiç yabancılık hissetmezsiniz. şehir merkezine doğru ilerlerken göreceğiniz binaların çoğunda hala kurşun izleri ve savaşın sebep olduğu tahribatı görmek mümkün. bir çok yönden şehir büyük bir travma atlatmış ve bunun etkisinden kurtulamamış görünüyor.
saraybosna,ruhumu derinden yaralayan şehir:( mermi izi olmayan tek bir bina yok:/
gidilesi,görülesi bir yer.
böreği ,köftesi muhteşem.üsküp'te börekçi bulamamayınca bol bol andığımız şehirdir kendileri:)
Saraybosna'da Beni en çok etkileyen şey şüphesiz hala evlerdeki savaştan kalma kurşun delikleri. Resmen sizi çatışma zamanlarının psikolojisine büründürüyor.
Twist tower'ın 35. Katına sadece 6 lira karşılığında çıkabilir, O Eşsiz manzarada Corona'yı 7 liraya içebilirsiniz.[img id="347"][img id="348"]
penelope cruz'un twice born filmini akla getiren hüzün şehri. aynı filmde saadet ışıl aksoy da başarılı bir oyunculuk sergilemiştir.
Candır can! Yemesi içmesi, gezmesi tozması pek keyiflidir. 2. kez gideceğim önümüzde ki ay . Umarım donup kalmam oralarda :)
Avrupa'ya değil de Anadolu'ya gelmişsin hissiyatı yaratan şehir. Gece 11 ile sabah 5 arası tüm ülkede sular kesik oluyor. Savaştan kalan etkiler ve hikayeler üzücü. Fakat özellikle gezi planı yapılacak bir şehir olarak görmüyorum. Başka şehirlere giderken 1 günlüğüne uğramak yeter da artar.
bir kere gittiğim ve birkaç gün kaldığım bosna hersek'in başkenti. burasıyla ilgili gözüme çarpanlar:

- sırp işgali sonrasında bomba/roket patlayan yerleri hatırlama amacıyla kırmızı ile boyamış olmaları,
- istiklal caddesi tarzı turistik bir bölgeleri olması (başçarşı) ve bu cadde üzerinde osmanlı'dan kalan yapılar olması,
- bu bölgedeki caddenin sonunda sırp işgalini anımsatması amacıyla sönmeyen bir ateş yakmaları, (7/24 yanıyor)
- ülkemizde tire'de yediğim bir çeşit lor olan çamur peynirinin asıl yerinin burası olması,
- bursa ile kardeş şehir olmaları ve buna istinaden bursa'da da bir örneği olan sebilj çeşmesinin bulunması, (bursa'daki 2008 yılında yaptırılmıştı, şehreküstü'ndedir)
- 1. dünya savaşı'nın çıkışının göstermelik sebebi olan avusturya-macaristan veliahtının bir sırp milliyetçisi tarafından öldürüldüğü latin köprüsünün burada olması,
- cevapi diye atıp tutulan köftenin bariz inegöl köftesi çıkması,
- (allah var!) böreklerinin çok lezzetli olması,
- (benim için ekstra olan) balkan kelimesinin "honey" ve "blood" anlamlarının yansıması olarak kelimelerinden türetildiği,

olmuştur. gitmediyseniz ve gitme şansınız varsa, gitmenizi öneririm.