sabri akın'a sorular

cevaplanabilir entry
Sabri Akın'a soru sormak isteyen gezginsozluk.org yazarları için olan başlığımız.

Sabri abimizle görüştük, bir sürü sorumuz olduğunu söyledik. O da sağolsun, bizi kırmadı. Sorularınızı buradan sorun, Sabri Akın cevap versin.
Beklenen başlık.

Sabri abi yolda olmakla ilgili bir motton var mı? Ayrıca yola çıkma gayen nedir? Her insanın sebebi ya da arayışı farklıdır, senin yolda bulmayı istediğin şey ne tam olarak?

Not: Soru içinde soru gibi oldu ama tek bir çatı altında toplanabilir sanırım bu soruların cevabı. Yani umarım.
 Sanırım meraklı olmam. Yürüyerek yada bisikletle gezerken bir sonraki yer veya köy nasıl diye merak ederim. Hep farklı seyler arar gözlerim. 12 yaşımda Kütahya’yı merak ettim.25 kurus olan okul harçlığımı simit gazoz içmeden biriktirip sabah erken kalktım, odamdaki masaya “akşama döneceğim merak etmeyin” yazıp 7.30 treniyle 75 kuruşa Kütahya’yı gezdim. Akşam Eskişehir’e döndüm. Sonra Tavşanlı için para biriktirdim komsu arkadaşım Recai’yi ikna ettim birlikte trenle gittik. Orada gördüğüm bir düğünü, at üstündeki gelini hala hatırlarım. Dönüşte Kütahya’da müzeyi gezdikten sonra parkta salıncaklara bindik ve sonra eve döndük. Annem “oğlum sen gidiyorsun bari başkalarını götürme. Bak yazık, çocuğu dayaktan öldürüyorlar” demişti. Ve ben hala meraklıyım. Sevgiler
merhaba sabri abi,
seni ilk defa yola çıkmaya ne itmişti? çünkü o ilk çıkış biraz cesaret ve kendini ikna edebileceğin bir neden bulmanla oluyor bence.
 İlk çıkış sadece yeni bir yeri, Kütahya’yı merak ettim, 12 yaşındaydım. Sonra Tavsanli’yi merak ettim.
öncelikle bu güzel etkinlik için teşekkürler.

yola herkes çıkıyor uzun ya da kısa, bir şekilde. yola çıkaran değil de yolda tutan şeyler neler seni? iyi ki yoldayım dediğin anlar neler?
 Yol insanı diri tutuyor. Bir çocuk gibi, hatta bir bebek gibi diyebilirim, duyularım aciliyor. Nasıl bir bebek sürekli başını çevirir, dikkatli bakar, dokunmak ister hatta yanan bir sobaya bile. Ben de öyle oluyorum. Belki de bundan dolayı bebeklerle ve çocuklarla çok iyi iletişim kuruyorum. Kaç kez yolumu çevirdiler ingilizce ders çalışmak için.
Sabri bey merhaba taner ben hiç söyledinmi kendi kendine ben napıyorum nerdeyim çıktım bir yola nasıl yapıcam endişesi olmadımı hiç teşekürler .
 Merhabalar Taner. Onu Amerika’da uçsuz bucaksız yolda bisikletle giderken söyledim. niçin Avrupa gibi, Fransa gibi bildiğim yeri köy köy gezmek varken bu kadar uzağa geldim? Mesafeler o kadar uzak ki okyanusu kürek çekerek geçmeye çalışan birisini hatırladım. fırtınaya yakalandığında aynı buna benzer şeyler söylemişti. ama bu tür zorluklarla insan pişiyor yani olgunlaşıyor diye düşünüyorum. Sevgiler.
gezi, yolda olmak, gezginlik ile ilgili bir çok soru gelecektir zaten.

sabri bey nasılsınız? sağlığınız nasıl? mutlu musunuz? bu soruların dışında varsa yollarda başınıza gelen en ilginç olay neydi? kısaca anlatabilir misiniz?

şimdiden sözlük için ayırmış olduğunuz kıymetli vaktiniz için teşekkür ederim.
Sabri bey selamlar,

sürekli yollarda olmak ve seyehat etmek kendi içinde yalnız kalmaya yol açmıyor mu ? bu denli bir yalnızlık haline değer mi sizce sürekli yollarda geçmiş bir ömür? Teşekkürler.