muhtemel büyük istanbul depremi

geçtiğimiz günlerde ırak'ta olan 7.3 şiddetindeki depremden sonra tekrar akıllara düşen olası depremdir.

malumunuz gölcük depremi'nden sonra bu konu acaba ne zaman olacak diye her bir jeofizik uzmanının tv programlarında boy gösterdiği fakat bilhassa kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçmesiyle "oh kurtulduk şu meretten" diye insanların kulaklarının üstüne yattığı bir hale bürünmüştür.

bununla beraber, her evde en azından minmum düzeyde farkındalık yaratmak gayesiyle bir deprem çantası bulunması, yatak odasında (yatağın yanında olursa daha güzl olur) içme suyu, düdük vb. bulunması, aile bireyleriyle cep telefonları operastörleri çalışmayacağı için bir toplanma alanı belirlenmesi gerekmektedir.

allah esirgesin deriz o ayrı mesele tabii de unutmamak lazım gelen şey depremin değil binanın öldürdüğüdür.
istanbul gibi bir şehrin içine sıçan insanların, çarpık kentleşme bilinçsizliği ile hak edecekleri olay. doğanın kendini dönüştürme eylemi. çok da iyi olur çok da güzel olur. bilinçsiz insanların ölmesi zerre kadar umrumda değildir. ölsün böcek sürüsü gibi toplanmışlar adeta bir leşe çevirmişler o güzelim istanbulu..ölen insanların fakir halk garibanlar olduğunu söyleyenlere sözüm türkiyede toprak mı bitti 20 milyon insan fırsatçı sırtlan gibi birbirinin üstünden geçinmek için bir araya toplanmışlar. yayılsınlar apartmanlarda yaşamasınlar herkes müstakil evlerde yaşasın. boş arazileride salak salak birbirlerine satmasınlar.
doğrusu büyük istanbul değil marmara depremi olacaktır o. muhtemel bu depremde çarpık kalitesiz yapılaşmadan dolayı en fazla yıkım istanbul'da beklendiği için, adına istanbul demek yanlış olur. merkez üssü marmara açıkları olacaktır dolayısıyla marmara depremi denecektir buna ve evet allah korusundur.
Ölüm sayısının milyonları bulacağı tahmin edilen, yapıların yıkılmasıyla ülkenin en büyük ekonomik gücü olan istanbul şehrinin çökeceği, tahminen ülke ekonomisinin geri dönülemez darbe alacağı bir doğal felaket.
olsa da kurtulsak hamısını yeter artık.deprem deprem deprem.ben inanmıyorum arkadaş.ha deprem illaki olucak illaki olur yani belki 50 sene sonra belki 100 sene sonra sonra birileri çıkıp aaa biz dioduk işte buyuk İstanbul depremi filan diyecekler.e iyide kardeşim zaten deprem olacaktır yani buda bir doğa olayı bunu tahmin etmek o kadar da zor değil.
Bir ucu van gölüne kadar uzanan kuzey anadolu fay hattının diğer ucu da Saros körfezine kadar uzanmaktadır. 99 yılında gölcükte biriken enerji depremi beraberinde getirmiştir ve doğrultu atımlı olan bu fay hattı şimdi marmara denizinde adaların hemen güneyinden geçen bu hattın devamına baskı uygulamaktadır ve burada da her an olası bir kırılma beklenmektedir ve çok daha şiddetli olacaktır. (Ufak bir bilgi 7.4 , 5.0 gibi sayılar depremin büyüklüğüdür şiddeti değildir , şiddet depremin verdiği etki/zarardır)