exxen

/ 2
1 ocak itibariyle yayına girecek film dizi platformu. Başlangıçta 9.90 TL olacakmış aylık üyelik ücreti. Tutar mı tutmaz mı tartışılır. ilerleyen günlerde göreceğiz.
geneline yarışma programlarının hakim olacağını düşündüğüm platform. belki bir kaç tane de dizi.
TV8'in sahibi ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı'nın kurduğu stream servisidir. Şu an için ülkede Netflix'i geçme gibi bir şansı elbette ki yoktur ama yanılmıyorsam BluTv ve Puhu'dan sonra yüksek yatırımlı üçüncü servis olacaklar. Şu ana kadar açıklanan programlar ve dizilerden birkaçı ilgi çekici duruyor ama devamlılığı nasıl olacak bekleyip göreceğiz. youtuber gençleri alıp (ve hatta onların o platformdaki videolarını sildirip) insanların bunu para vererek izlemelerini sağlamak çok kolay değil. Aylık ücrete bakınca bir paket sigara parası bile değil ama şahsım adına söylüyorum şu an için para verip üye olmayı düşünmüyorum. Şu da var ki Acun Ilıcalı televizyon yayıncılığının sonuna geldiğimizin farkında ve bu yaptığı yatırım kısa vadede kar elde etmese bile kazanacakları tecrübe açısından önemli.
Acun medya'nın 900 milyon tl yatırdığı söylenen platform. Mali olarak dipsiz kuyu olan netflix ve Amazon prime gibi platformlarla yarışamaz ama bakalım ülkemizde bu platformların önüne geçebilecek mi merak etmekteyim.
medya sektörünü tekelleştirmesinden , tıpkı trivago'nun booking'e devlet nezdinde dis attırması gibi exxen'in de netflix'e ağır vergi vs baskısı yaptırmasından korktuğum acun ılıcalı yatırımıdır.
Her yerde reklamını gördüğüm dijital platform. Tamam bu türde dönemin ruhuna uygun hamleler görmek güzel lakin YouTube’daki tüm programları tekeline alma hamlelerini rahatsız edici buldum. Ücretsiz izlenebilecek şeylere de yer bırakmak lazım ki onlar da zaten reklam vs ile gelir kazanabiliyor yani tümden de ücretsiz olmasından bahsetmiyorum. Sadece insanların çok izlediği her şeyi böylesi kapitalist hamlelere alet etmemek lazım. Bunu sıkı bir YouTube izleyicisi olmadığım halde söylüyorum.
youtube'da bedavayken izlemediğim tiplerin (%90) toplandığı platform. bir de bunun için amazon prime'dan bile yüksek fiyat çekmiş. ücretsiz süresi ise 7 gün.
Film içeriklerini merakla beklediğim platform. Bein, netflix ve blu tv yayın haklarının çok önemli bir kısmına sahip.
volkan öge ve tolga çevik için almayı düşündüğüm ama şu veteriner olayından sonra boykot etmeye karar verdiğim platform.
/ 2