enduro

motosiklet camiasının en fazla meylettiği motosiklet türlerindendir enduro. off-road & long distance diyeyim ve anlayın. hem gezi hem de arazi şartlarına uygun bir tasarımdır. yani eğer sofuoğlu ruhlu bir racing delisi ya da "biz buralarda bela istemeyiz babacım" ruhlu bir cruiser manyağı(bildiniz siz onu) değilseniz, enduro tam da sizin tipinizdir denilebilir. al artçıyı ardına, ver elini konya yolu, hem de beş şeritli. ya da at çadırı ardına, düş arazi kıvrımlı yollarına, dağ bayır, heidi(swh)

ha bir de şunu eklemeliyim. kafede masaya konulan bmw anahtarı-marlboro-zippo = kapıya çekilen enduro. meşaleleri yakın, kredileri çekin.
her motorcunun hayali, emeklilik ve goldwing öncesi mutlaka alınan motordur. vahşi bir kısraktır kendisi. her baba yiğitin kullanamayacağı güçlü motorlardır. çaydanlıkçı denilen chopper kullanıcısı, ya da plastik denilen racing kullanıcısı motorcular bile bir gün endurocu olacaktır. her tip motorcu birbirlerini beğenmeyip böyle şakalarla birbirlerine sataşsalar da endurocuya hiç bir zaman laf gelmez. emok festivali endurocuların festivaliydi ve motor festivallerinin atasıydı. şimdiler de sadece yedigölllerde yapılan festival kaldı. kütahya'da yapılan festivalde erkin baba'yla şarkılar söylemiştik avaz avaz. fare yuvalarının üstüne kurulan çadırlarımız dağı taşı kaplamış, motor seslerimiz yeri göğü inletmişti. özlenesi günlerdir
(bkz: redbull)'un sağlam desteklediği organizasyonlara sahip motosiklet türü.
olimpos'ta yapılan yarışın görüntülerini şuradan izleyebilirsiniz.
Enduro bir nevi MPV dir gözümde. (bkz: mpv)
İstanbul gibi bir yerde kullanılmak istenildiğinde özellikle, kıvrak yapısı, oradan buradan atlamak konusunda yetenekleri mevcut olup, uzun yolda da keyiflidir. Özellikle Suzuki Vstrom bu anlamda çok keyif aldığım 2 tekerlerdendir.
her ortamda bulunan joker bi kişi vardır. bu eleman, her işten anlar. enduro motosikletler de, bu elemandan özenilerek yapılmıştır. konfor desen en üst seviyede, uzun yol, tamam. bastı mı gidiyo, gider. arazi, uzmanlık alanı. böyle kahvede 3ü1 arada varsa, enduro, kaçı bir arada bilemediğim bir motosiklet türüdür. umarım birgün ben de r 1200 gs veya africa twin alıp bu kervana katılabilirim.

--- spoiler ---
birgün her motorcu enduro sürecektir.
--- spoiler ---
bizzat benim de kullanıcısı olduğum bir motor türüdür. Yüksek olduğu için trafikte sıkıştırma ya da tacize uğrama ihtimali diğerlerine göre daha düşüktür. Çoğu yüksek hızlara da çıkar, araziye de girer. Yolda konfor da sağlar. Dünyayı yükle bana mısın demez. Yani her yola gelir. Demir atın gerçek karşılığıdır.