endonezya

güney doğu asya'da bulunan ve 6000den fazla adaya sahip olan ülke. ayrıca 150milyon gibi nüfusuyla en kalabalık islam ülkesi aynı zamanda (bunun yanında endonezya eski budist ülkelerden olup hala da yer yer etkisini göstermekte).

https://i.hizliresim.com/okZ0Jk.jpg

2. dünya savaşı sonrasında hollanda sömürgeliğinden kurtulmuş. yıl boyu tropik iklim yaşandığı için 20 derecenin altını pek görülmez fakat tropik iklim yağmurları bazen bezdirici olabiliyor.

https://i.hizliresim.com/vpLX36.jpg

endonezya'da nasıl islamın yaygınlaştığını bana orada tanıştığım bir kişi 2 söylenti olduğunu söylemişti:
1- çin'den gelen müslüman ailelerden etkilenmiş olmaları; aynı süreçte de kast sisteminde oldukları için islam'ın budizm'e göre onlar için daha iyi şartlar sunmuş olması.
2- iran'dan gelip göç eden bir grup sayesinde, devamı da aynı şekilde.

peki iyi hoş fakat ülke nasıl? görebileceğiniz en ucuz ülkelerden belki de ben gittiğimde 4500 rupi 1 tl yapıyordu, bi paket marlboro 22k rupi'ydi oradan bi oran orantı kurulabilir basitçe.
yogyakarta, bali gibi turistik şehirlerde bol bol turist görüyor olsanızda başkent jakarta'da dahi çok fazla turist gözükmüyor ve yerel halk o sebeple biraz daha ilgili davranıyor. (ki yogyakarta'daki borubodur tapınağında bile fotoğraf çekilmek isteyen yerli turistlerle karşılaşmanız çok olası.)

https://i.hizliresim.com/VMLPjr.jpg

https://i.hizliresim.com/nWgj4l.jpg
sıcak havanın yere hızla çarpmasıyla oluşan buharın insanı boğduğu sevimli ülke endonezya. insanları genel olarak çok iyi lakin ülkede para bozdurmak istiyorsanız havaalanlarından vazgeçmeyiniz efenim. zira ülkede bolca exchange ofisleri mevcut ve içeride bolca gözleriyle dolar işareti yapan sihirbazlar var. internette onca araştırdım lakin para mevzularıyla alakalı yazı bıdılanan tek bir site bulabildim o da tam şurada ;

endonezya gezi rehberi

bunun haricinde endonezya her ne kadar sevimli olsa da bıdılamanız gereken fazla bir şehri yok malesef. heyecan arayanları bali adasına alalım lütfen.