duygusal ergenlik

Ergenlik döneminin en zor evrelerindendir. kısa bir açıklamasını yapmak gerekirse güçlü duygular ile başa çıkmayı öğrendiğimiz dönemdir. Başarılı olanlar için mutlak güzel duygular garanti denilebilir. Ancak verimli bir geçiş dönemi yaşamayanlar için ergenlik dönemi sona erse bile duygusal sorunlara uzun yıllar sebebiyet verebilir.
yaşamak durumunda kaldığımız hem biyolojik hem de psikolojik değişim, gelişim ve gerileme yoğunluklarından dolayı insanların geçirdiği en zor dönemdir. çocukluktan kurtulma ve düğümleri çözme öfkesi bir yanda yetişkinliğe atılma telaşeni bir yanda gençlik ateşi öbür yanda... hem ailelerin hem okulların hem de gençlerin bu dönemi daha sağlıklı ve en az zararla atlatabilmek için oldukça sıkı bir eğitim ve sık sık psikolojik destek almaları gerekmektedir.
joytürk akustik eşliğinde geçen bir dönem... artık ne joytürk ne de akustik dinliyorum. midem bulanıyor.
en zor dönemlerden olduğu gibi insanın üzerinde en çok etki yaratan dönemdir. yaşanılan fiziksel, kimyasal ve psikolojik değişikliklerin bir anda içinde patlamasıyla başlayan dönemdir. insan zamanla baş etmeyi ve en sonunda kurtulmayı becerse de etkisinden çıkamıyor, izlerini silemiyor.
türkiye'de 30 yaşına gelene kadar herkesin içinde bulunduğu durum.
sevgiliden ayrılma sonrasında yaş kaç olursa olsun girilen trip.
Bu başlığı görünce aklıma ilk gelenin “duygusal ergen, bunalıma girsen” şarkısının gelmesi. Ergenliğim duygusal ve melankolik geçmedi ama tripkolic dinlemişliğimde yok değil. Ben ergenliği ergenlik gibi yaşadığımdan emin değilim. Çoğunlukla aklı başında olan delilerdenim ben. Ne sigara içtim, ne gerçekten aşk acısı çektim ne de koluma jilet milet attım. Yok yani hiçbiri. Sevgili bile yapmadım be ne ergenliği?