diyanetin bitcoin caiz değildir açıklaması

kredi faizdir, caiz değildir deyip bankalar kuran oruspu çocuklarını hatırlatır.
Diyanet İşleri Bitcoin hakkında açıklama yaptı. Hızla yükselen kripto para birimi Bitcoin sürekli yükseliş hareketiyle gündeme gelirken bu sefer dini bir konuyla gündeme geldi. Diyanet'e sorulan "Bitcoin caiz mi?" sorusunun cevabı "hayır" oldu...

''

Para devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda speklülasyona açık olmaları spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir”

asdfghjklş

kaynak
@bitcoin yazar kardese katılıyor ve bir favori ve bir like ile küfürünü süslüyorum.

içkiden milyonlarca lira vergi alıp üstüne cari açığı bir nebze daha kapatalım diyerek üst üste vergi artışı yapacaksınız ve o burun kıvırdığınız, içeni kafir ilan ettiğiniz alkolden gelen para ile ekmek parası kazanacaksınız, camii yapacaksınız, vatandaş üç kuruşunu bankaya koyup bir gelir elde edince haram diyeceksiniz.. Hele siz bankalardaki hesaplarınızı bir açıklayın da görelim ne kadar müslümansınız..

çok alçaksınız çok!