diş ağrısı

/ 3
son sınıf diş hekimliği öğrencisi olaraktan artık diş ağrısından ve diş ağrısı karşısında yapılanlardan şimdiden bıktım.
arkadaşlar dişinize bastığınız asprin,rakı,balık,zeytin,peynir dişinize zarar vermekten başka hiçbir işe yaramaz anlayın artık.
tıpış tıpış diş hekimine gideceksiniz. yıllarca orda burda gezmeyi biliyonuz hadi kalk karsa çay içmeye gidelim desem koşa koşa gelirsiniz 6 ayda bir diş hekimine yarım saatliğine gidemiyonuz . Allah da böyle belanızı veriyor.bi dahakine organik hoşaf için
yirmilik dişlerim çıkarken yaşadığım ızdırap. çıkın artık lütfen,ameliyatsız ağrısız ve acısız.
Bana hep ananemin "baş, diş, kıç " deyişini hatırlatır. Zira üçü de cidden hayattan bezdiriyor
Dex-day,bi-profenid,dex-forte,Maxaljin,majezik,parol vb. İlaçlarla azalabilen lakin tedavi olmadan tamamen geçmeyen, bazen sinüzit ağrıları ile de karışabilen,genelde hangi dişten kaynaklandigi hasta tarafindan tam olarak anlaşılamayan ağrılardır.

Genel olarak sebepleri diş çürüğü, diş eti hastalıkları, 20lik dişlerin sürme sırasında yarattığı basınç ve iltihapdır.

Diş ağrılarından zonklama tarzı olan devamlı ağrılar c tipi sinir lifleriyle iletilir ve yavaş ağrı olarak bilinir. Keskin,iğne batması şeklinde olan kısa süreli agrilar ise a-delta lifleriyle iletilir,hızlı ağrılardır.

Edit:imla
Genellikle çürük dişlerden kaynaklanan diş ağrısı insanı intihara kadar sürükler üstelik bir de apse yapmışsa tadından yenmez sabah ezanı saatlerini ezberletir adama.
şu an yaşadığım ağrının ta kendisi. diş doktoruna gitmekten başka bir çözümü yoktur.
gece ağrı başlayınca geçirmek için binbir türlü yol deneyen ama sabah ağrısı geçince oh mis geçti deyip diş hekimine uğramayanların çektiği ağrıdır. diş hekimleri olarak bu hastalara çok kırgınız bilsinler.
Yaklaşık iki saat önce çekmeye başladığım ve şansıma bir rakı sofrası bulup geçmesini sağladığım acıdır ağrı değil bu.
Sol azi disimin icin 2 yildir bostu ve ben bu acidan keyif aliyodum,sonra dolgu yaptirdim adam kanal gerekiyo dedi bende yap dolguyu gec dedim.su an orayla yemek yiyemesemde o acidan zevk aliyorum.yasadigimi hissediyorum ya.o aciyi alsan herseyim gitcek gibi.vermem acimi.
/ 3