çorum

/ 2
her ne kadar iç anadolu sanılsa da, karadeniz bölgemizin güzide illerinden biridir. ayrıca güzel bir gezgin oluşumu olup gelen gezginleri olabildiğince dışarıda bırakmayan şehrimiz.
duyunca lebebiden ziyade dünyanın merkezi olması ile andığım şehir. hayır, bir kere gitmişliğim yok hakkında bu kadar bilgiyi nereden biliyorum ki ? aha bu da linki; çorum dünyanın merkezi mi?
merkezinden uzaklaşıp kuzeye doğru gittikçe çok güzel bir doğaya sahip olduğunu görebileceğiniz şehir. orada gördüğüm büyüleyici yol manzaraları ve tarlaların göz alıcı renkleri beni epey etkilemişti.
bazı entry'ler ne kadar gereksiz. sözlük olduğunun bilincinde miyiz acaba? forum sitesi değil biliyorsunuz demi?

hattuşaş dünya mirası listesinde bulunmaktadır ve her yıl binlerce uzakdoğulu turisti ağırlamaktadır boğazkale ilçesi.
Hattuşaş, Hititler'in geç tunç çağı dönemindeki başkentidir. Çorum il merkezinin 82 km güneybatısındaki günümüzdeki adıyla Boğazkale ilçesinde bulunmaktadır.
Leblebisi ile meşhur ilimiz. Kayseri’ye komşu olan Yozgat’a komşudur.
topraklarında hitit dönemine ait kalıntılar bulunduran şehir. şehir olarak çokça dalga konusu edilse de, aslında hitit anıtları, alacahöyük müzesi görülmeye değer yerlerdir. sadece, türkiye'de her ören yerinde olduğu gibi, burası da hak ettiği değeri görmemektedir.
"bu yaptığını çorumlu yapmaz" sözüyle ve her yerde leblebi satılmasıyla ünlü, bazı bölgelerinde toplu olarak kafkasya göçmenleri yaşamaktadır bu sebepten kütük hanemde yazan ildir.
İskilip Dolması gibi gastoromi açısından oldukça güzel tatlara denk gelebileceğiniz yer. ayrıca Hitit kalıntıları, İncesu Kanyonunun güzel doğası ve kanyonun derinliklerindeki dağa oyulmuş Kibele heykeli, Hattuşa, Şappinuva ve Alaca bölgelerindeki tarihi doku, Kuzeyi Kargı bölgesi yayla turizmine elverişli ve yemyeşildir.

keşfetmek isterseniz her yerde güzellikleri yakalayabilirsiniz.
hitit'e falan gidemedim ama gürcistan'a giderken çorum'dan geçip Ahududulu leblebi yedim, tavsiye ederim. bir dahaki sefer leblebilerle hitit'e gideceğim. akwdflasdflsdlf
/ 2