wuhan virüsü

cevaplanabilir entry
Çin'in Vuhan kentinde yeni bir tür virüs ortaya çıktı. Virüse yakalananlarda akut solunum yolu enfeksiyonu görülüyor. Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin'in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı. Ölü sayısı da hızla yükseliyor.

İlk kez Aralık ayında görülen ve '2019-nCoV' olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da corona virüsü adıyla biliniyor.

Virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 31 Ocak itibariyle 213'e çıkmış durumda. Vaka sayısının da 10 bine yaklaştığı belirtiliyor.

SARS virüsü sonucu dünya çapında 800 kişi hayatını kaybetmişti.

Virüs şimdiye kadar, Çin dahil toplam en az 23 ülkede görüldü. Virüsün Çin'in doğu bölgelerinin yanı sıra Japonya, Tayland, Güney Kore, ABD, Singapur, Vietnam, Almanya, Fransa, İtalya ve Tayvan'a da yayıldığı biliniyor.
Çin 20.000 hastanın corona virüsünü yaymaması için öldürme kararı çıkartmaya çalışıyor.
dört bir yanımızı sarmışken nasıl olur da bize uğramaz derken, zorla ayağımıza kadar getirmiş olduğumuz hastalık. thy, pegasus iran uçuşlarını durduruyor ama iran havayollarının inişine izin veriliyor, ölümlü sonuçların olduğu italya'dan uçuşlar vızır vızır devam ediyor. yine kriz yönetimi konusunda mükemmeliz.
Şiddetli akut solunum yolu sendromu ya da kısaltmasıyla SARS-CoV-2.

2019 yılında çin'İn wuhan kentinde ilk defa varlığı keşfedilen pozitif yönelimli ve tek iplikçikli RNA virüsü olan yeni tip bir koronavirüs.

Virüs ile ilgili güncel vakaları ve ölümleri şu linkten takip edebilirsin.