chopper

amerikalıların ikinci dünya savaşı sırasında avrupa'da gördükleri kıvrak ve hafif motosikletlerden etkilenip, ülkelerine döndüklerinde kendi ağır motosikletlerini kırpıp(chop) elde ettikleri motosiklet türüdür. cruiser motorlarla karıştırılırlar ancak aynı şey değildir ikisi. cruiser motosikletler bir üreticiden seri üretim şeklinde çıkar. sahibi bunu keser, biçer, döver, kırpar, boyar, kısaltır, direksiyonu kaldırır,öper, koklar ve dünyada bir eşi daha olmayan bir chopper elde etmiş olur. işte fark budur.
Cruiser motorların kesilmesi ile yapılan bir motosiklet türü. Amerikalılar artık seri üretim olarak üretmeye başlamış, daha sonra diğer ülkeler de artçı olarak arkalarına takılmıştır.
cruiser motorun kişiselleştirilmesiyle elde edilen unique motorlardır.
Optimum fayda gözetildiğinde tercih edilmeyecek motor türüdür (Cruiser). Felsefe ve aşk işidir. Anlatması kolay değil.
toplum genelinde chopper mı yoksa cruiser mi tartışmalarını alevlendirecek, ardından da chopper'a binen şöyledir, böyledir yaftalamaları ile devam edecek başlıktır.

özetleyecek olur isek akımı başlatan yine (bkz: harley davidson) olmak üzere 2. dünya savaşında amerika ile anlaşma yapan firma cepheye motosiklet göndermiştir. hatta alman bmw motosikletleri ile arazide kapışamayan harley davidson bir dönem boxer motor bloğu bile üretmiştir.

velhasıl kelam adamlar savaşa gitmiş, firma motosiklet vermiş, bu adamlar savaş sonunda evlerine dönerken yorulmuşlar, motorlar ağır ve yorgun. orada elinden her iş gelen bir baba yiğit mekaniker "abey biz bunları accük ucundan keselim de biraz daha eyi gitsin" fikrini ortaya çıkarınca hepiciği makinelerini "chop" etmiş ve ortaya chopper kültürü çıkmış.

ha bugün bu tarz kullanan adamların ve bu adamları eleştirenlerin %80'i chopper yazmayı bilmez, chopper'ın ne olduğunu bilmez. anlatayım arkadaşlar; gidip kendiniz yapmıyor yada parasını bastırıp yaptırmıyorsanız fabrikada çıkışından sonraki son kullanıcı siz iseniz üzgünüm; kullandığınız makine bir chopper değil, cruiser'dır.

dipnot olarak da şunu ekleyeyim; egzoz değiştirerek, motosikletin gidonunu, aynasını değiştirerek custom cruiser elde edersiniz. yine bir chopper olmaz. chopper dediğin kendine özgü, dünyada ondan sadece bir adet vardır. chopper fabrikada üretilmeye başlarsa cruiser olur.
ciddi tasarım, mühendislik, boya, kes-biç işlemleri gerektirdiğinden, her önüne gelenin özellikle sportster'a uygulamaması gereken tarz.