chopper

konuyla ilgili 8 entry daha
toplum genelinde chopper mı yoksa cruiser mi tartışmalarını alevlendirecek, ardından da chopper'a binen şöyledir, böyledir yaftalamaları ile devam edecek başlıktır.

özetleyecek olur isek akımı başlatan yine (bkz: harley davidson) olmak üzere 2. dünya savaşında amerika ile anlaşma yapan firma cepheye motosiklet göndermiştir. hatta alman bmw motosikletleri ile arazide kapışamayan harley davidson bir dönem boxer motor bloğu bile üretmiştir.

velhasıl kelam adamlar savaşa gitmiş, firma motosiklet vermiş, bu adamlar savaş sonunda evlerine dönerken yorulmuşlar, motorlar ağır ve yorgun. orada elinden her iş gelen bir baba yiğit mekaniker "abey biz bunları accük ucundan keselim de biraz daha eyi gitsin" fikrini ortaya çıkarınca hepiciği makinelerini "chop" etmiş ve ortaya chopper kültürü çıkmış.

ha bugün bu tarz kullanan adamların ve bu adamları eleştirenlerin %80'i chopper yazmayı bilmez, chopper'ın ne olduğunu bilmez. anlatayım arkadaşlar; gidip kendiniz yapmıyor yada parasını bastırıp yaptırmıyorsanız fabrikada çıkışından sonraki son kullanıcı siz iseniz üzgünüm; kullandığınız makine bir chopper değil, cruiser'dır.

dipnot olarak da şunu ekleyeyim; egzoz değiştirerek, motosikletin gidonunu, aynasını değiştirerek custom cruiser elde edersiniz. yine bir chopper olmaz. chopper dediğin kendine özgü, dünyada ondan sadece bir adet vardır. chopper fabrikada üretilmeye başlarsa cruiser olur.