celal şengör

/ 2
türkiye'nin yetiştirdiği nadir bilim adamlarındandır.
kendisi super bir golcudur sozluk.

gazeteci: “türk halkı kravat takıp mercedes’e binince, kadınları kızları bikini giyince kendisini medeni zannediyor” diyorsunuz. cahillik konusunda seküler muhafazakâr ayrımı yapmıyorsunuz, değil mi?

calal hoca: “hayır, fark etmiyor. tamamı cahil, çünkü eğitim yok. atatürk’ün devraldığı 18 lise epey iyi eğitim yapıyormuş. sonra liseler yayılınca her şey bitmiş.
İdeal yönetim şekli monarşidir diyerek kafaları karıştırmıştır
Zengin bir ailenin çocuğudur. Hayatı boyunca hiç çalışmasa Ferrari'sine binip, yüzme havuzlu villasında çok rahat bir hayat yaşayabilirdi. Ama adam bunlarla yetinmedi kendisini bilime verdi. Hayatı okumak ve araştırma yapmakla geçti. Türkiye'nin uluslararası arenada tanınan, ismen bilinen ve saygı duyulan 3-5 bilim adamından birisi oldu. Ateisttir o yüzden müslümanların çoğunlukta olduğu bu ülkede değeri ve kıymeti bilinmez, bilinmeyecek.
Günümüzdeki sayılı gerçek bilim adamlarından , zaten neredeyse yok denecek kadar az böyle kişiler. Ne kadar iyi ne kadar bilgi bir insan her seferinde hem sevgi hem de saygıyla takip ediyorum böyle kişilere ihtiyacımız var.
İlber Hoca ile ikisinin bir olup milleti -milletten kastım zamanın filozofları, büyük devlet adamları da dahil -misal "Hegel denen salak..."-- eziklemeleri çok hoşuma gidiyor. Gözünüz kapalı halde başka işle ilgilenirken arkada konuşsa bile ucundan kıyısından bilgi alabileceğimiz nadir insanlardan.
YouTube da izledigim ateist-musluman tartisma videolarinda ben tek siz hepiniz diyebilen koca yurekli hocamizdir kendisi.
Yakından takip etmeme rağmen alanı olmayan her konuda kesin ve kati yorumlar yapıyor olmasından dolayı (bkz: herbokolog) olduğunu düşündüğüm kişidir.
maalesef memleketimizin cogu bilim insani gibi kendileride uzmanlasmadigi alanlarda tv programlari araciligiyla mutemadiyen ahkam kesmektedir. bunlar disinda basarili bir bilim insanidir.
sosyal bilimleri bir bilim dalı olarak görmeyen, ülkelerde yöneticilerin işletme gibi sosyal bilimler dalı değil de doğa bilimleri mezunundan çıkması gerektiğini, bir fizik profesörü olan erdal inönü’nün çok boş bir insan olduğunu söyleyen ilginç kişilik. hangi kafayla bunları söylediğine anlam versem daha da yazardım, sayfalarca yazardım hemde.

insan kaynağı ve insan kaynağının tarihsel gelişimini bilmeyen, işgörenlerin ihtiyaç ve beklentilerini algılayamayan, güncel yönetim uygulamalarından bir haber sosyal ve duygusal zekası düşük fizikçileri doldurun bakalım şirketlere 2 günde ne oluyor¿ hatta cambridge’leri, london school of ecomonics’leri, edinburg üniversitesi’ni, harvard işletme fakültesini de kapatalım.
şu tivitteki attention whore tarafından güya trollenmiş hoca. hocam da ne güzel anlatmaya falan çalışıyor ciddi ciddi. ah hocam seni hak etmiyor bu z kuşağı.
/ 2