breaking bad

gerçekten aşmış dizi. bu dizi hakkında birkaç gereksiz bilgi vereceğim size bugün.

baştan uyaralım, diziyi bitirmeyenler için çok sağlam spoilerlar içerebilir.

walter white aslında gerçekten varmış. ismi de gerçekte william duncan. texaslı bir kimya öğretmeniyken bu meth işine girip dizideki olaylar gibi olaylar yaşamış. olaylar da 2011 yılında yaşanmış.

heisenberg ismi de 20. yüzyılda yaşamış werner heisenberg isimli kuantum fiziği için çok önemli hatta nobel ödüllü bir bilim insanından gelmekteymiş.

oyuncuların tamamı komedyenlerden oluşmaktaymış. proje tasarımcısı vince gillian bunun nedenini "birisi komedi yapabiliyorsa dram da yapabilir." olarak açıklar.

tavukçu abimiz gus fring'in hayatı bir zombi olarak sona ermiş. aynı kanalın başka bir dizisi olan the walking death makyözleri hatırladığınız meşhur patlama sahnesi sonrasında gus fring'in makyajına yardım etmişler.

yine bir makyaj harikasından bahsedelim. malum fahişe wendy göründüğünden daha sağlıklıymış.

dizinin çekimlerinin büyük kısmını kapsayan walter white ve ailesinin evi aslında set değil gerçek bir aile eviymiş. bahsi geçen ev fran 1973 yılından beri fran isimli bir kadına aitmiş. gillian bunu daha fazla gerçekçilik için istemiş.

gillian'ın tek pişmanlığı jesse pinkman'ın dişleriymiş. biliyorsunuz meth için insanların dişleri oldukça kötü duruma geliyor. (bkz: meth ağzı) değiştirmemelerinin nedeni de makyajın aktör için çok zor olmasıymış. dijital efektler de çok pahalı gelmiş.

breaking bad bağımlılıkla mücadele etmek için new mexico'da (burası bağımlılığın en yaygın olduğu yermiş.) birçok kişiye 12 haftalık bedava rehabilitasyon verdirmiş.

az önce bahsettiğimiz ev gibi gustavo fring'in restoranı da gerçek bir tavuk restoranıymış. hatta ismi de twistermış.

mavi meth gerçekten çok ama çok pahalıymış. bunun nedeni ise breaking bad. insanlar mavi meth'e ice(buz) diyorlarmış ve diğerlerine göre çok daha fazla para ödüyorlarmış.

kostüm tasarımcısı Kathleen Detoro'nun itiraf ettiği komik bilgiye göre heisenberg'in şapkası kel kafası yanık olmasın diye tasarlanmış. sonradan çok yakışmış tabi...

bir milyarder, iş adamı ve breaking bad fanı olan warren buffett walter white'ı iyi bir iş adamı olarak tanımlamış.

dizide bilimin kusurlu olmasının elbette bir sebebi varmış. tahmin edebileceğiniz üzere dizide meth'in nasıl yapılacağı adım adım gösterilse birçok kişinin bunu deneyeceğine hiç kuşku yok. gillian da bu konuda direkt dea tarafından uyarılmış.