boğaziçi üniversitesi

rektörlüğünü Mehmed Özkan'ın yaptığı üniversite. buraya gelen öğrenciler 1. sınıfta kendilerini ceo olarak ilan edebiliyorlar.
Beklentiyle gelmeseniz bile sizi hayal kırıklığına uğratabilecek üniversitedir. Nerede bu ilginç insanlar ben mi görmüyorum arkadaş. Belki de kuzey yüzündendir, allah belanı versin kuzey.
Edit: tamam bir heyecanla saygısızlık etmiş olabilirim sineması ve audiovisual'ı birer nimettir.
oryantasyonları, oryantasyon ne demek bilmediğimiz dönemlerde var olan ve festival gibi geçen devlet üniversitesi.
Hali hazirda okuduğum okuldur bu sene mezun olayım da gideyim yetti canıma egolu samimiyetsiz insan topluluğu
boğaziçi üniversitesi'ne tarihinde ilk kez kurum dışından rektör atandı. akp milletvekili aday adayı melih bulu'nun rektör olarak atanması sonrasında üniversite öğretim üyeleri bildiri yayınladı:

“Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz!

1 Ocak 2021 gece yarısı, 1980’lerin askerî vesayet rejiminden sonra ilk kez Boğaziçi Üniversitesine kurum dışından bir rektör atanmıştır. Bu durum 2016’dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan, rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Üniversite senatomuzun 2012 yılında kabul ettiği aşağıdaki ilkelerden vazgeçmiyoruz:

Üniversitelerin herhangi bir kişi ya da kuruluşun etki veya baskısına maruz kalmaması ve siyaset aracı olarak kullanılmaması, bilimsel ve toplumsal gelişim açısından vazgeçilmezdir.

Üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde olması özerklik için şarttır. Rektör, dekan, enstitü müdürü, yüksekokul müdürü, bölüm başkanı gibi akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.
Üniversitelerin, özerk anayasal kurumlar olarak, akademik programlarını ve araştırma politikalarını öğretim elemanlarınca ve/veya üniversite kurullarınca kararlaştırılarak belirlemesi, bilimsel özgürlüğün ve yaratıcılığın şartlarındandır.

Üniversitemizin tüm bileşenleri ile birlikte bu ilkelerin takipçisiyiz.”
son günlerde akademiye ve gençliğe dair birçok insanın umutlarını yeşerten bir direniş sergileniyor. yüzlerce binlerce öğrenci ve akademisyen “kayyum rektör istemiyoruz” talebi altında birleşiyor.
2009 yılında ilk kez kampüse gitmiştim, çanakkale boğazında okuyan biri olarak, istanbul boğazı cocuklarını kıskanmıstım. sonra sevgili falan cok sık gittim. hepsi güzel cocuklardı. şimdi ceo falan olmuslardır kesin. dokunmayın lan o guzel okulun cocuklarına
benim 2. gezi hüsranına yüreğim dayanmaz.

tanım: bazı siyasiler tarafından itibarı sıfırlanmaya çalışılan üniversite
bugün * polis ve üniversite güvenliğinin girişleri kapatıp okula öğrenci ve öğretim üyelerini almadığı okuldur. daha sonrasında süren eylem ve tartışmaların sonunda bu saçma yasak kalkmış ve kapılar açılmıştır.
haklılar en sonunda kazanacak, belki bugün değil ama elbet bir gün.