bayan vs kadın

/ 3
kadın: erişkin dişi insan, hatun kişi

bayan: kadınların ad veya soyadlarının önüne getirilen saygı sözü

tdk’nın dediğine göre neymiş efendim ‘kadın’mış.
kadınlar çiçektir denildiğinde de "kadın kadındır çiçek babandır" şeklinde karşılık alma ihtimaliniz yüksektir.
kadını bayanı bırakın da insana değer verin dediğim durum. hak ettiği değeri ve hakkı ver, ezme, vurma, kırma, yok etme.. ne dersen de
Kadın: 18 yaşından büyük yetişkin dişi bireydir.
Kadın demekten korkmayın.
Erkeğe nasıl erkek diyorsan kadına da kadın diyeceksin.
bayan diye hitap ettiklerinde kendimde bi eksiklik görmediğim söylem. karşımdaki kişinin ne demek istediğini anlayabiliyorum. kadın, kız, bayan, hanımefendi ne dendiği önemli olmamalı ki bence hickimse bunu bilerek kullanmıyor. kimse olayın farkında değil yani. kasmayın. düzeltilmesi gereken daha önemli şeyler varken hiç ugrasmayin zaten..
Sadece başkaldırmak için yapılan bir söylemdir. Bir noktadan sonra beni sal tamam kadın kadındır isyanı oluşur. Tabi sadece yobaz feministler için bu söylemim.
Üniversiteye ilk başladığımda daha olayın anlamını kavrayamadan sınıftaki feministlerle tartışma konumdur.sırf bayan dedim diye bana hakaret etmişlerdi neymiş efendim bayan baydan geliyormuş kadın diyecekmişsin ulan bizim orda kadınlara karı derler ben bayan demişim aldığım tepkiye bak.
Cinsiyet belirtme ifadesidir. nasıl erkeğe erkek deniyorsa,kadına da kadın denir. erkek/bayan diye bir şey yoktur ki bayan demekte sakınca yok ama bunun yerine hanımefendi/beyefendi demek daha mantıklı. nasıl ''Bay X bakar mısınız?'' demiyorsanız Bayanı da seslenmek için kullanmamalısınız.

Edit: kız mıdır kadın mıdır belli değil
Birine hitap ederken kadın, isminin önüne koyulduğunda da kibarlık belirtmek için bayan denir.

Tabiki karışıyor, kibarca uyarmaya lafım yokta, çemkirmeye

(bkz: gereksiz duyar)
kelimelerin sadece nesneleri ve durumları ifade etmek için varlığıyla ilgili özelliklerinden bağımsız (yansıma sözcükler dışında) türetildiğinin unutulmaması gerektiğini belirtiyor ve bayan kelimesinin kullanımında da bir art niyet aranmaması gerektiğini düşünüyorum. isteyen istediğini desin bayan, kadın ne fark eder? ha kişisel olarak sevmezsiniz bunu da karşındakine belirtirsin tamam ama insanlarda ne desem acaba kaygısı yaratmanın amacı ne? şahsen ben aşırılık olarak görüyorum. Cinsiyet belirtme meselesine gelince de doğada dişilik ve erillik gerçeği varken kadın, erkek demekten daha doğal ne olabilir? Art niyet aramayalım arkadaşlar.
/ 3