babanın ağlaması

/ 2
ayrı koyar adama. ölene kadar o sahne gözünüzün önünden gitmez. o ağlarken istemsiz ağlarsınız. annesinin ölümünde ağlamayan babamı kardeşimi ilk kucağına aldığında ağlarken gördüm.
hele ki askerdeyseniz, düğümlenir tükürüğünüz boğazınızda yutkunamazsınız...

askerliği siirtte yaptım. o zamanlar baya bi terör olayları falan var hergün haber alıyoruz kışladan dışarı rütbeli hariç çıkabilen yok, resmen hapis hayatı. neyse ramazan bayramı geldi komutan falan yok ense yapıyorum koğuşta. telefon çaldı baktım babam arıyor, "oğlum nizamiyedeyim " dedi. mal gibi kaldım. ailemden çevremden birinin beni ziyarete geleceğine ihtimal vermiyorum türkiye'nin bir ucundayım ve terör bölgesi. idrak edemedim ama inanılmaz heyecanladım. sonra koşmaya başladım, çok hızlı koştum arası 5 km vardır, durmadan koştum. babamı gördüm sarıldık ikimizde ağladık. gözyaşlarını görmedim ama damlaları omzumu ıslatmıştı.
yer yerinde durmazmış her zaman, ayağının altından kayar gidermiş, anlarsın.
Keske görmeseydim dersiniz. Sıkıca boynuna sarılmak istersiniz ama yapamazsınız cunku babadır bikere arada bir dağ vardır.
o yıllarca sizin için güçlü, nasıl darbe yerse yesin asla yıkılmayan birisi olarak kalır ya hani aklınızda. hani o hep sizin kahramanınız gibidir, size karşı mesafeli olsa bile, başınıza en ufak şeyde en çok kahrolan da odur ya. bir kere gördüm ağladığını, o koskoca kapı gibi adam, hayatta en zor şeylerin altından hiç yılmadan kendi ayakları üstünde duran adam bir anda gözleri sulu sulu oldu ya. işte o an yıkıldım ben. kendime gelemedim günlerce, aklımdan çıkmadı hiç. sakın görmeyin, hayal dahi etmeyin.
çok zor ihtimal olsada eğer ağlıyorsa büyük duygusala düşülür.ailecek duygu krizine yol açan bu olay babanızın gözünüzde seviye atlamasına sebebiyet verebilir.
Basit bir ameliyat geçirdi, şu an hastanede yanımdaki yatakta uyuyor.Ağlamadı ama o ameliyathaneye girerkenki bakışlarını asla unutmam.Babanın ağlaması, üzülmesi içine öküz oturtandır, olmasın.
En büyük öfkeyi unutturan eğer ilk defa görüyosan da babaya karşı bakışı değiştirendir.
babanın ağlaması 'dünyada kötüler kazandı'nın diğer adıdır. babanın da elinin kolunun bağlı kalabileğinin, yenilmez ol-a-madığının fark edildiği ve adaletin bu dünyada olmadığı ve içine demir gibi bir maddenin oturup mideni kazdığı andır. buna bir de babanın korku dehşet dolu yüzünü ekleyince hayat falan kalmıyor piyasada.kimseye yaşatmasın allah.
/ 2