babalar günü

/ 2
babaların gününün aranarak değil facebookta arkadaş listesine kutlandığı saçmalık. (bkz: anneler günü)
sosyal medya hesaplarına gösteriş için bol bol baba temalı fotoğraflar atılıp, sonrasında babasını kaybedenlere nispet yapar gibi önemsemeyip hayatlarına devam eden güruhun yapmış olduğu eylemler bütünü.
her haziran ayının 3. pazar günü kutlayacak hiçbir şeyi olmayanların kalbi kırık uyuduğu gündür.
sevgisini normalde babasına yüzyüze göstermeyen like meraklısı, sosyal medya bağımlılarının son zamanlarda babası ile fotoğraf çekip koyduğu gündür. babasını kaybeden arkadaşlarının olup olmadığını umursamadan koyar, abartılı sevgi sözcükleri kullanır, fotoğrafı çekip babasının yanından uzaklaşması muhtemeldir. samimiyetsizler. sevginizi, babanızın gününü gidip öpüp, sarılarak yaşayın.
duyarlılık işinin çok abartıldığını düşündüğüm gündür. elbette ki babası olmayan evlatlar, evladı olmayan babalar, gönlü baba olmuş ama çocuk sahibi olmamış/olamamış erkeklere hassasiyet gösterilmeli tüm bu kutlamalar esnasında fakat aşırı duyar kasmaya da gerek yok. sosyal medyada ben babamın doğum gününde, yıl başında ya da bayramda babamla fotoğraf paylaştığımda yine içi acıyacak konuya hassasiyet duyan insanların.

bence hassasiyeti ve duyarlılığı özel günlere indirgemeden tüm hayatımıza yarar, abartısız ve samimi olursak tüm bu sorunlar çözülür.
Sadece bir güne sığdırılan ve o gün şirketler daha fazla kazansın diye duygu sömürüsüyle pohpohlanan gündür.
tüketim çılgınlığı, kapitalizm.

baba sevgisi, ona yılda bi gün pahalı hediyeler alınarak gösterilmez, vasat hayatlar.
Babasını kaybetmiş olan tüm insanları düşünerek, kendimce önemsizleştirdiğim bir gündür.
diğer günlerde olduğu gibi gereksiz abartılmış bir gün olduğunu düşündüğüm gündür. baban yaşıyorsa ara, her gün sevdiğini söyle yalnızca bir günde hatırlamak zorunda kalma.
/ 2