az parayla seyahat etmek

/ 4
sanılanın aksine hiçte zor değildir.tabii belli başlı şeyleri göze alacaksınız.

seyahatlerde en cok para harcanan temel 2 unsur vardır.
1.si ulaşım
2.si konaklama

ulaşımı otostopla halledip konaklamayı da couchsurfing gibi couchrail gibi yada campinglerde veya uygun alanlarda çadırda kalmak gibi çok çok çok cüzzi maliyetlere düşürebildiğinizde siz de şaşıracaksınız.
denedim oluyor.
Çoğu insanın olur mu öyle şey yeağğ havalarında gezdiği ama gayette mümkün olan seyahat şekli.
tasvip etmediğim durumdur. canım vatanımın misafirperver insanının etinden sütünden yararlanarak gezilmez, ya da gezilmemeli. zor durumda kalınır eyvallah denir, ancak kendini acındıra acındıra yatmaya yer, yemeye yiyecek bekleyenleri sevmiyorum.

emeği karşılığında yatacak yer ve yiyecek aş bularak gezen mentalite kendini beleşçi tembellere bırakmıştır.
son zamanlarda fazlasıyla insanlara hayal satılıyor. biz dahi, bir zamanlar sırf okunuyor diye '' 5 parasız dünya turu ya da az parayla dünya turu ya da parasız dünya turu '' gibi saçmalıklara ön ayak olduk. kime göre az arkadaşlar ? mesela bizim dünya turu bütçemiz toplamda 4.000TL' ydi, sonra baktık yetmeyecek yolda bileklik, balon vb şeyler satmaya çalıştık. oldu mu, miss gibi oldu.


ücretsiz dünya turu yaptık diye haberlere çıkan arkadaşın, sponsor ile gezdim ben cebimden 1 TL bile harcamadım demesi gibi bişey bu.

öncelikle insanların heveslerin kırılmaması gerektiğini düşünüyorum . türk insanının hep söylediğim '' seyahat etmeye '' ihtiyacı var. ay sonunda ya da yıllık izinde gidilecek- gezilecek yerler araştırılıp yapılması gerekmiyor, bir ihtiyaç olduğunu anlaması gerekiyor.

son zamanlarda insanlar parasız dünya turu gibi durumlara bir savunmaya geçti, yalan olduğuna insanların popüler kültürden etkilenerek yaptığını vs. düşünüyor, pek de yanılıyor sayılmaz.

parasız dünya turu mümkün değildir, parasız başlayabilir ya da yolda birşeyler satarak hatta (bkz: work away) sistemini kullanarak '' az parayla '' gezebilirsiniz. en kötü bileklik ya da nazar boncuğu gibi şeyler satabilirsiniz. muzik yapabilir yolda (bkz: tatatu) benzeri sistemlerle geçinebilirsiniz, (bkz: couchsurfing) sisteminin güzelliğini kullanabilirsiniz ama lütfen parasız dünya turu gibi saçmalıklara inanmayınız. ve bunu matah bişey gibi öne sürmeyiniz. bu işin parayla pek alakası olmadığını daha çok '' o ilk bileti '' alanın cesaretiyle alakalı olduğununun bilinmesi yeterlidir.
zor gibi gözükse de kolay, kolay gibi gözükse de zor. Tamamen kişiye göre değişen bir şey
Olmaz diyenlerin lükse düskün olduklarini ya da seyahat etmelerine ragmen vizyonlarinin acilmamis oldugunu dusunuyorum.

ilk olarak baslik sahibi yazar kardes "az parayla seyahat etmek" demis, hic parayla degil..

ikinci olarak size onlarca "hic" paraya bir kitayi bastan sona gezmis insanlari gosterebilirim.

Mesela 6 ay boyunca Amerika'da bisikletiyle hic paraya gezen bi abimiz seyahati sonunda cebinde 30$ ile bitirdi ve internette yaptigi her seyi anlatti. Ozellikle amerika avrupa gibi kitalarda cope cok fazla yiyecek atiliyor. Marketlerin copleri yiyecek kayniyor ve bu abimiz, diger bircok az ya da hic paraya gezen insanlar gibi copten yiyecek alarak karnini doyurmustu.

Turkiye'den de bu yaz oyle gezen bir kardesimiz vardi. Bu yazi portekiz'de gecirdim ve couchsurfing'de mesaj kutuma bir gencecik kardesimiz mesaj birakti. Yollarda bileklik vs satarak cebinde geldigi 50€'yu bu sekilde sokaklarda calisarak tum masraflarini karsilayip +150€ ile bitirmisti seyahatini.

Yabanci kaynakli siteleri takip edin, hayal edemeyeceginiz insanlari goreceksiniz. Cok sikinti cekebilirsiniz ama amaciniza ulasirsiniz.

Ayrica belesci diye yaftalayan arkadas, sen yoldaki insanin bir ogununu karsilamak istemezsin eyvallah ama karsilayan insanlari da vazgecirmeye calisma. benim sofram oldugu kadar aciktir. Zor durumda ya da degil, yolda olana yardim etmek ve tanimadigin guzel insanlarla bir muhabbete ortak olmak bir ogun yemekten daha pahali, sana garanti ederim..

Sevgiler..
size az parayla seyahat deneyimimi paylasmak istiyorum benımle aynı durumda olanlara kesinlikle öneriyorum ben manisa'da yasıyorum izmir ege ünide okuyorum ve bu iki şehir 30 km yaklasık.okulu ilk kazandığımda herkes gibi eve cıkmayı dusundum ama gezme hayalım de vardı ben de gidip geleyım sadece yol parası verırım gerı kalanı kenara atar yazın da gezerım dıyordum.İki sehır arası otobus 8 lira git gel 16 tl iki gün kullandım baktım buyuk para ediyo ben de otostopla gidip geldim 1 sene boyunca ki hala oyle gıdıp geliyorum.Böylelikle hem yemek hem yol hem de yatak parasını kenara atma fırsatı yakaladım ayrıca her gun en az 2 otostopla efsane eğlenıyordum hem para biriktiriyodum uzun lafın kısası o parayla yol otel yeme içme parası bırıktırıp 5 ülke gezme şansım oldu önerilir.
Denedim oluyor , AMA
dışarıda konaklayınca (çadır tulum vs.) belli bir zaman sonra duş almak gerekiyor, sürekli giydiğin eşyalar da bir zaman sonra kirleniyor ve onları temiz tutma problemi oluşuyor, he an yıkayamayabiliyorsunuz.
Uzun zaman duş alamadığında otostopta bindiğin arabalarda kendimi kötü hissettiğim olmuştu.
bu şekilde gezmek bana mümkün gelmiyor. az parayla dediğiniz ne kadar az anlamadım ? geçen arkadaşım yazdı bana ya interrail çok ucuz abiiii 3.000TL ' e 20 gün geziyorsun dedi.
lan cebimde 200 TL var toplam, neresi az para onun.

insanların hayallerini süslemesi güzel gibi gelsede gerçek olduğunu düşünmüyorum. muzik yaparım, irmik satarım daha iyi.
en son seyahatimi yarısı yurt dışında olmak üzere bir ay boyunca 200 tl harcayarak mümkün olduğunu gösteren tanım. bunun haricinde para az olunca seyahatin tadı da karşına seninle kesişenler de bir başka oluyor.
aslında hem mümkün hem mümkün değil lâkin otostop ve couch olduğu sürece %90 oranında mümkün oluyor sadece suya ve atıştırmalıklara bütçe ayırıyorsun.
/ 4