artvin

/ 4
Doğasıyla beni benden alan her sene gitmeyi ihmal etmediğim eski adı livane olan gürcistan ile komşu olan doğu karadeniz şehri.
Belli bölgelerin de Lazca,Hemince ve Gürcüce konuşulan Ülkemizin kolay yoldan Kafkaslara açılan kapısı olan Sarp sınır kapısının olduğu vilayet.
dünyanın en güzel göllerinden birinin bulunduğu şehir (bkz: karagöl)
memleket. bağırarak konuşan güzel insanların sehri. eğitim seviyesi çok yüksektir. halkı aydın ve çağdaştır. Atatürk sevdalısıdır.
gezmek için harika, yaşamak için extreme olan, 10 yıl önce terk ettiğim memleketimdir. Şimdilerde sadece gezmeye giderim.
Şartlar başka olsaydı da ayrılmasaydık dedirtir arada, belki baka bir hayata...
rizeyi gördükten sonra trabzon, artvini gördükten sonra rize ova gibi gelir. o nasıl dikliktir yahu! en çok da kazım koyuncu için sevilir.
Memleketimin bu kadar sevilmesi beni çok gururlandırdı. :) http://gezginsozluk.org/e/karadenizin-incisi-artvin-10799

Göl ve yaylalara buradan bakabilirsiniz.
kütüğün bulunduğu yusufeli'nden dahil olduğum en doğu karadeniz şehridir. nüfusu 2016 yılı verilerine göre 168.068dir ve bir önceki yıla oranla %0.18 azalma göstermiştir. ülkemizin eğitim düzeyi en yüksek ve suç oranı en düşük şehridir. bi ara hapishanesinin kapısı açıktı hatta(swh)

artvine gittiğinizde şehri asansörle kat kat çıkıyormuşsunuz hissini yaşarsınız. sezen aksunun uçurum uçurum gözlerinee şarkısı daha bir anlam kazanır, uçurum kıyısı yolculuklarda. debisi en yüksek nehrimiz olan çoruh size tam ortada durup göz kırpar. artvinin yeşili renk skalanıza meydan okur. insanlarının üretkenliğine ve çalışkanlığına hayran olursunuz. misafirperverlik bütün güzelliğiyle her köşe başındadır. insanın da doğanın da zarar verilmeden sevildiği ender yerlerdendir artvin. saygı duyarsınız tanısanız.
/ 4