amasya

/ 3
askerliğimi yaptığım , içerisinden yeşilırmak geçen, bir tarafta osmanlı dönemine ait harika korunmuş evlerden oluşan sokakları, onların hemen üstünde yükselen tepede roma kaya mezarlarının olduğu, osmanlı döneminde şehzadelerin eğitimi ve gelişmesi için yollandığı bu yüzden şehzadeler şehri lakabını alan, değeri yeterince bilinmeyen şirin anadolu şehri
türkiyedeki çoğu şehirle aynı kaderi paylaşan, turistik olmadığı için yeterince değeri bilinmeyen ama küçük olduğu için kısa sürede gezilip görülme potansiyeline sahip bir il.
Apple palace hotel (şaka değil) ve cidden güzeldir konumu itibariyle.
Selfie çeken şehzade heykeliyle gönülleri fetheder. ( sebebi neydi ki dedirtengillerden)
Kral mezarları, ferhat şirin müzesi, hazeranlar konağı ve yeşilırmağıyla şirin mi şirin şehir. Elma hastaları için de ideal. Arkeoloji müzesi de epey ilgi çeker.
şehzadeler şehri olarak biliniyor. ferhat ile şirin'in hikayesi burada atfedilmiş. bununla ilgili bir müzeleri var. şehir küçük. tam bir turist kenti. kışın ayaz yazın kavurucu sıcak vardır. kiraları çok pahalıdır. ev fiyatları nispeten daha uygundur. yatırım olarak geri dönüşü iyi olacak şehirlerden biridir.

kentin coğrafi yapısı şehir merkezi çok düz olsa da kenti saran kemerler dağlardan oluştuğu için kentin uçları çok eğimlidir. kent merkezinde bisiklet yolları olsa da kentin en büyük problemi trafiktir. ikinci büyük problem ise hava kirliliğidir.

oteller inanılmaz pahalı. sebebi bu otellerin butik oteller olması ve tarihi yalıboyu evlerinin butik oteller olarak kullanılmasıdır. geceliği 100 liradan başlamaktadır. öğretmenevinde çoğu zaman yer bulunmaz. iki hafta önceden yer ayırtılmalıdır. sınav dönemlerinde bir ay önceden yer ayırtırsanız ancak yer bulabilirsiniz.

couch bulmak büyük dert olabilir. kışın dışarda kalmanızı kesinlikle tavsiye etmem. soğuk fena.

gezmeye gelen turistler (çoğunlukla yerli turistler) karadeniz turunun başlangıcı olarak bu şehri gördüklerinden ve kral kaya mezarları gibi tarihi bir unsurun kentin içinde buluşmuş olması kentin ana gezilecek yerlerini birbirlerine yaklaştırmış durumda. kentin tepesindeki kale mutlaka görülmelidir.

kentin ışıklandırmalarına değinmeden yazıyı bitirmek yanlış olur. kent merkezinde yeşilırmak çevresi ve yalıboyu evleri merkezi bir ışık tasarımıyla aydınlatılmıştır. belirli bir sürede değişen renkler kentin imgesini kırsa da yerel halk ve turistler için ilginç bulunmaktadır.

tarihi camileri ve hamamları gezilebilir.
Tarihinden etkilenip üniverstede kendimi Karadeniz'in bağrından garip bir köşesine atmış olduğum,geliştirilse mesut olacağım il
2 gününüzü verdiğinizde size harika şeyler katıcak şehir.bu arada ben 4 yılımı verdim(zorunlu)
şehzadeler şehri, memleket, küçük, sevimli, sıkıcı ve az bilinen bir şehir. Boraboy gölü kamp atılası bir yerdir. (bkz: boraboy gölü)
(bkz: strabon)
Ferhat ile şirin hikayesinin geçtiği yer olarak bilinir ferhatın deldiği dağ burada bulunur. Yukarıdan görüntüsü güzeldir.
küçük sevimli ve bir o kadar da sıkıcı bir şehir . halen üniversitesinde okuyor bulunmaktayım benim için amasya hep pişmanlık olarak kalacak gibi bir türlü ısınamadım . ırmak ve çevresi hoşdur güzeldir fakat çok da gezilip görülecek bir yer yok gelmeden önce beklentilerinizi yüksek tutmayın karadeniz turuna çıkmışken yol üstü burası zaten diyip uğranabilecek bir şehir
elması ile meşhur, insanları genellikle sıcak kanlı, küçük şehir.
/ 3