amasya

konuyla ilgili 23 entry daha
şehzadeler şehri olarak biliniyor. ferhat ile şirin'in hikayesi burada atfedilmiş. bununla ilgili bir müzeleri var. şehir küçük. tam bir turist kenti. kışın ayaz yazın kavurucu sıcak vardır. kiraları çok pahalıdır. ev fiyatları nispeten daha uygundur. yatırım olarak geri dönüşü iyi olacak şehirlerden biridir.

kentin coğrafi yapısı şehir merkezi çok düz olsa da kenti saran kemerler dağlardan oluştuğu için kentin uçları çok eğimlidir. kent merkezinde bisiklet yolları olsa da kentin en büyük problemi trafiktir. ikinci büyük problem ise hava kirliliğidir.

oteller inanılmaz pahalı. sebebi bu otellerin butik oteller olması ve tarihi yalıboyu evlerinin butik oteller olarak kullanılmasıdır. geceliği 100 liradan başlamaktadır. öğretmenevinde çoğu zaman yer bulunmaz. iki hafta önceden yer ayırtılmalıdır. sınav dönemlerinde bir ay önceden yer ayırtırsanız ancak yer bulabilirsiniz.

couch bulmak büyük dert olabilir. kışın dışarda kalmanızı kesinlikle tavsiye etmem. soğuk fena.

gezmeye gelen turistler (çoğunlukla yerli turistler) karadeniz turunun başlangıcı olarak bu şehri gördüklerinden ve kral kaya mezarları gibi tarihi bir unsurun kentin içinde buluşmuş olması kentin ana gezilecek yerlerini birbirlerine yaklaştırmış durumda. kentin tepesindeki kale mutlaka görülmelidir.

kentin ışıklandırmalarına değinmeden yazıyı bitirmek yanlış olur. kent merkezinde yeşilırmak çevresi ve yalıboyu evleri merkezi bir ışık tasarımıyla aydınlatılmıştır. belirli bir sürede değişen renkler kentin imgesini kırsa da yerel halk ve turistler için ilginç bulunmaktadır.

tarihi camileri ve hamamları gezilebilir.