afyonkarahisar

/ 3
(bkz: afyon)

Otostopçuların zorluk çekmesiyle ve tesisleriyle ünlü bir iç Anadolu şehrimiz
soğuk havalarıyla ve mola yerlerindeki harika sucuk kokularıyla meşhur, genel olarak pek bir tat vermeyen şehrimiz.
Otostopta en zorlandığım yerdir. 2. Si de balıkesir arkadaşlar dikkat diyelim
sucuk döner efsanesiyle insanlara iteledikleri,
totosu yiyenin çıkması gereken ayfon kalesi var bide.
4000 saat fln sürdü benim çıkmam
sürekli soğuk olduğu söylenir hatta denizliler şehirlerindeki soğuğun afyon yüzünden olduğunu söyleyerek olayı başka bir boyuta taşır.
haşhaşı ile ünlü ilimiz.

şehir ile ilgili izlediğim bir belgeselde afyon'un kaymağı ve sucuğunun neden bu kadar lezzetli olduğu bilgisine değiniliyordu. buna göre, haşhaş son derece yağlı bir bitki (yaklaşık %40 oranında). bu sebepledir ki haşhaşı işledikten sonra kalan küspesi hayvanlara verilir ve hayvanlar da bu şekilde beslendikleri için daha yağlı süt üretir ve daha yağlı olurlar. bu da hem sütten yapılan kaymağın ve etten yapılan sucuğun daha lezzetli olmasını sağlıyor.

gönül ister daha fazla alanda bu tip küspelerle hayvan yemlemesi yapılsın ancak malum haşhaş sıkıntılı bir bitki olduğu için 1974 yılında yaşadığımız haşhaş krizi aklıma geliyor ve bunu düşünmekten vazgeçiyorum.
Yerlileri ile konustugunuzda size muhtemelen karahisar kalesiyle ilgili "kaleye cikan afyon'a bir daha gelmeden ölmez" rivayetini söyleyeceklerdir.

Cikarken ve kalenin tepesindeyken guzel fotograflar cekmistik. ayrica Sehri en tepeden gören nokta. Ben diger iki tepeye de ciktim. Tepeler disinda baska birseyi yok sehir merkezinin. Emirdag ilcesi icin ise kucuk avrupa diyorlar. Nüfüsunun %75'i avrupa'da yasiyor :)
/ 3