5 ocak 2018 münir özkul'un vefat etmesi

Şimdi her dizide filmde mafya özentisi robotik tipler kahraman diye pazarlanadursun, bizim patronun karşısına dikilip 'gözümde pul kadar değerin yok' diyen işçi Yaşar ustamız vardı...
bu repliği size hatırlatmak isterim.

Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, herseyin var. Binlerce kişi calışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu, karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmasın! Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. Hıh, sen, büyük patron, milyarder,para babası fabrikalar sahibi Saim Bey! Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm! Ben, Yaşar usta! Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimizr parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? Dokunma artık aileme! Dokunma çocuklarıma! Dokunma oğluma! Dokunma gelinime! Eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! Anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam.
mahmut hocamız, yaşar ustamız, kazım efendimiz. türk sinemasının büyük emekçilerinden, çocukluğumda en sevdiğim aktörlerdendi münir özkul. allah rahmet eylesin.
Oh olsun, Hababam sınıfı ve bizim aile gibi bir çok film ile hafızalara kazınmış film ve tiyatro oyuncusu. Ayrıca İstanbul üniversitesi sanat tarihi ve edebiyat bölümlerinde eğitim almıştır.
gerçek sanatçıların ve efsanelerden birinin vefat edişini öğrenmenle oluşan burukluk var bugün bende.
2018'in boktan geçeceğine bir işarettir. huzur içinde uyusun.
küçükken bana hep adile naşit'in kocasıymış gibi gelirdi.inşallah tekrardan buluşup, biraz da öteki dünyadakiler için mutlu filmler çekerler.
Çocukluğumun kahramanı, en sevdiğim aktörlerden biriydi. Duyduğum anda gözlerim doldu. Allah rahmet eylesin.
"adile öldüğünde benimde sinema kariyerim bitti. adilesiz ben nasıl yapardım" diye konuşması kulaklarımdan hiç silinmez büyük ustanın. bir bir kayıp gidiyor çocukluğumuzun yıldızları. ışıklar içinde uyusun. adilesine kavuştu
sinema tarihinin en iyi oyuncularındadı şüphesiz. özellikle filmlerindeki tiratlarıyla gönlümüzün en güzel yerlerinde yer edinmişti. belki de hak etmiyorduk böylesine şahane oyunculuğu ama o yine de en iyisini yapıyordu. izleyicisine değer veriyordu. şimdikiler gibi aklımızla dalga geçmiyordu.

bence şimdi o, adile’sine kemal’ine tarık’ına ve daha nicelerine kavuşmanın sevincini yaşıyor. selam söyle büyük usta, herkese tek tek bizden selam söyle. nur içinde yat.
nereden baksan 1.5 yıl olmuştur ve daha dün gibi geliyor. huzur içinde yat mahmut hoca!