140 journos'un esenler otogarı videosu

istanbul'un en güzide(!) otogarının gerçeklerini ortaya koyan videodur. izlerken ben buraya nasıl geldim ya dedirtti.

video
uzaktan dahi tüyleri ürperten bölgenin, videoyu izleyince ne kadar korkutucu olduğunu gözler önüne süren videodur. ama zannımca bu kadar geç editlenip yayınlandığına göre bir çok bölümü kesmek zorunda kaldılar. çünkü fragmanda bazı kısımlar vardı ve çıkartılmış.

cs'de map olabilecek potansiyeli olduğunu görüntüler göstermiştir. korku filmi setinden farksız.
gebze koop dolmuşunu ararken girdiğim en alt kattaki bitik, sidik kokulu yerleri tüm halka gösteren belgesel.

esenler otogarı istanbulun kalbi falan değildir, eskisendi onlar. köyden gelen yağ çökelek alma mekanı oldu, sad.
Videoyu açtığınız an itibariyle buram buram sidik kokusu aldığınız videodur. 1994 yılında başımızda olan malum kişinin töreniyle açılmıştır. Umarım bir an öne gerekli düzenlemeler yapılır ve hak ettiği değeri görür.
karanlık, pis, kasvetli, cehennem gibi bir yer esenler otogarı. video da bu haline tercüman olmuş...
Metro ile yanından geçerken görüp hayatta girmem dediğim yer, baya detaylı çekilmiş. Helal diyorum çekene, umarım buraya bir el atılır.
140 journos ekibi’nin esenler otogarını anlattığı, detaylı çekimlere ve röportajlara yer verdiği belgeseldir. otobüsü çok kullandığım dönemler de, önceden, gece gündüz, hiç korkmadan fink atardım esenler otogarda; hatta bir dönem orada çalışma gafletinde bile bulundum sanırım. şimdi düşünce “cahil cesareti” açıklaması dışında bir şey gelmiyor aklıma. artık elimden geldiğince otobüsle seyahat etmiyorum, etsem bile makul saatlerde mümkünse yalnız olmadan gitmeye çalışıyorum otogara.
Yine bir belgesel habercilik şahanesi video.

Sadece metroyla içinden geçmişliğim olan otogardı kendileri. hakkında anlatılanları çok defa dinlemiştim hatta bazı durumlara inanmamıştım dahi. Bu video bir nebze de olsa beni korkutmuştur.

Sadece anlam veremediğim durum böyle pisliklerin döndüğü bir yer neden hâlâ daha istanbul’un göbeğinde bulunuyor?
3 kişiyle röportaj yapıp eski görüntüleri de dayayıp yayınlamışlar daha fazla şey anlatmalarını beklerdim ama tercih etmemişler. Otogarda vakit geçiren, tanıdığı olan herkes bilir ki anlatılanların ziyadesi ile eksiği vardır; orada cinsel istismar sadece evsizlere değil otobüslerde çalışan hostes kadınlara da uygulanmaktadır. Çoğu esnafı da dolandırıcıdan hallicedir.