#tüm turuncuyolcu entry'leri

siyah kafalıların evi

Letonya/Riga, Dom meydanı’ndadır.
14. yüzyılda tüccarlar tarafından yapılan ve sonrasında bekar tüccarların kiraladığı bu evlerin adı, tüccarların siyah saçlı olmasından dolayı kara kafalıların evi olarak kalmış.

riga özgürlük anıtı

Letonya'nın başkenti Riga'da, Letonya Bağımsızlık Savaşı'nda ölen askerler anısına 1935'te dikilmiş anıttır. Letonya'nın simgelerinden biri olarak kabul edilir. Granit, traverten ve bakırdan yapılmış anıt 42 metre yüksekliğindedir.


kaunas kalesi

AçıklamaKaunas Kalesi Litvanya, Kaunas'ta bulunan askerî kale kompleksi. Kaunas kentini başkent Vilnius kentine bağlayan iki ırmak olan Neman ve Neris'in birleştiği noktadadır.Rusya’nın savaş sırasında Batı bölgelerinin güvenliğini sağlamayı amaçladığı için inşa edilen Kaunas Kalesi’nin inşasına 1882 yılında başlanmıştır. Çar II. Aleksandr yönetiminde başlanan kale inşaatında yaklaşık 4000 işçi görev yapmıştır.

Kale bugün, turizm amaçlı ziyarete açık durumda ve Kaunas’ın en popüler turistik alanlarından biri. Kalenin en ürkütücü bölümü çeşitli işkence aletleri ve zincirlerin sergilendiği hapishane bölümüdür.

litvanya grand dük sarayı

15. yüzyılda inşa edilmiş ve takip eden yüzyıllarda Litvanya ve Polonya’nın yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. 1801 yılında yıkılan saray, 2002 yılında yeniden inşa edilmiş ve 2009 yılında halkın ziyaretine müze olarak açılmıştır.

1832’de:


Bugün:

vilnius şafak kapısı

1500'lerden kalan bu şehir kapısı, Meryem Ana ikonasının bulunduğu şapeliyle ünlüdür.Vilnius'un eski şehre giriş kapılarından biridir.Anlatılana göre tüccarlar şehir dışına giderken burada dua edip öyle çıkarlarmış. 100-150 metre aşağısında, sol tarafta Vilnius Türkiye Büyükelçiliği vardır. Vilnius Old Town geziniz için de mükemmel bir başlangıç noktasıdır.

aşk

köpeğinizi bütün gün evde yalnız bıraksanız dahi eve döndüğünüzde size koşup, bütün suratınızı yalamasıdır.

brno charlie’s

Çek Cumhuriyeti / Brno’da bulunan pub/bardır.

Karmaşık yer altı tünelleri, gizli geçitler, yer altı mahzenleri gibi konularda ünlü olan brno’da 1995 yılında açıldığında tarzıyla mahzen, yer altı mekanı alanında ilklerden olduğu biliniyor. Brno’nun ünlü caddelerinden biri üzerinde yer alsada dışarıdan çok fazla gösterişe/devasa tabelalara sahip değildir ancak ağırladığı tüm misafirlerini memnuniyetle geri gönderdiklerini söyleyebiliriz.


viyana sanat tarihi müzesi

dekoratif sanatlar ve güzel sanatlar alanlarında dünyada önemli bir yeri olan müzedir. Müze 1891 yılında aynı ismiyle Viyana Sanat Tarihi Müzesi olarak Avusturya-Macaristan İmparatoru I. Franz Joseph tarafından açılmıştır. Yılda ortalama 600.000 ziyaretçi sayısına ulaştığı bilinmektedir.gediminas kalesi

Litvanya’nın başkenti Vilnius’tadır ve Vilnius'un neredeyse her yerinden görülebilen bir kaledir. Kaleden ilk kez 1323 tarihli dokümanlarda bahsedildiği ortaya çıkarılmıştır.

Ziyaretiniz sırasında kulenin içerisini de görebileceğiniz gibi, en üst katı seyir terası gibi dizayn edildiğinden eşsiz manzaranın tadını da çıkartabilirsiniz.

vilnius tv kulesi

Litvanya'nın başkenti Vilnius'un ilçesi Karoliniškės'te bulunan 326,5 m uzunluğundaki kuledir. Bina Litvanya'nın en yüksek yapısıdır ve Sovyet Litvanya döneminde SS Litvanya Radyo ve Televizyon Merkezi olarak kullanılmıştır.

Kuleyi ziyaret ederek Litvanya’nın bağımsızlığını ilan ettiği sırada kule ve çevresinde yaşananların sergilendiği fotoğrafları inceleyebilir, binanın giriş katında, o yıllarda kuleyi korumak için hayatını kaybetmiş Litvan vatandaşlar için bulunan anıtı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca kulenin en üst katı dönen restaurant olarak hizmet vermektedir. Ücret karşılığında kulenin zirvesine asansör ile çıkabilir, eşsiz vilnius manzarasını inceleyebilir lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Fiyatların da çok pahalı olmadığını söyleyebilirim.