pokemon go

konuyla ilgili 5 entry daha
Niantic tarafından oluşturulan, 2016'da birçok dünya ülkesinde uygulama şeklinde indirilebilen, 2018'e girmemize rağmen türkiye'de henüz uygulaması yayınlanmamış bir gerçeklik oyunudur. androidde apk dosyasını indirerek telefon ya da tabletinize bu oyunu kurabiliyor, ios'ta ise başka bir ülkeden appstore girişi yaparak indirebiliyorsunuz.
oyunun mantığı çok basit: pokemon yakala, geliştir, takımının gym'lerini (pokemonların savaştıkları arenalar) koru ve diğer takımların gym'lerini düşür.
Gelelim oyunu oynarken bilmeniz gereken temel bilgilere. Öncelikle gps'inizi açarak oynamanız gerekiyor bu oyunu aksi halde yukarıda kırmızı bir şerit üzerine yazılı "error" uyarısını göreceksiniz. Oyunu ilk kez açtığınızda 3 beginner pokemonu ile karşılaşırsınız: charmander, squirtle ve bulbasaur. Bu üç başlangıç pokemonundan biri sizin ilk pokemonunuz olur. 5. Level'a kadar amacınız yalnızca pokemon yakalamaktır. Pokemon yakalamak için poke ball -ayrıca great ball ve ultra ball da vardır- adı verilen topları, yakalamak istediğiniz pokemona fırlatmanız yeterlidir. Ayrıca kamera özelliğini kullanarak, oyunu daha gerçekçi bir hale getirebilirsiniz. Poke ball'larınız sınırlı sayıda verilecektir ve bir pokemonu yakalarken birden fazla poke ball kullanmak zorunda kalabilirsiniz. "poke stop" adı verilen ve oyunda açık mavi olarak gösterilen merkezlerin yakınına gelip, bu merkezleri aktive ediyorsunuz. üzerine tıkladıktan sonra açılan turner'ı çevirerek yeni poke ball'lar temin edebiliyorsunuz. Ayrıca "gym"lerdeki poke stop noktalarını da çevirmeyi ihmal etmeyin. Poke stop'lardan yalnızca poke ball temin etmezsiniz. Bunun yanında poke berry'ler(3 çeşit pokemon yemi), bazı pokemonları evrimleştirirken kullanmak zorunda kaldığınız stone'lar ve pokemon yumurtaları (egg incubator kullanarak yürünen km'ye göre çatlayan yumurtalar) gibi itemler de kazanırsınız. 5. Level'dan sonra sizden bir gym'e gidip takım seçmeniz istenir. Kırmızı, mavi ve sarı olmak üzere 3 takım mevcuttur. Takımınızı seçtikten sonra karşı takıma ait gym'e saldırabilir ya da kendi takımınıza ait bir gym bulup herhangi bir pokemonunuzu bu gym'e koyarak eğitebilir ve gym'i savunabilirsiniz. Eğer pokemonunuzun savunduğu gym düşerse üzülmeyin, pokemonunuz evine poke coin ile dönecektir. Poke coin ise store'dan çeşitli itemleri satın almanızı ya da çantanızı geliştirmenizi sağlayan altındır. Gym'den yenik gelen pokemonunuzun yenilenmeye ihtiyacı vardır. İlk kez ayağa kalkması için "revive" itemini, gücünü toparlaması için de "potion" itemlerini kullanıyoruz. Bulunduğumuz konuma yakın pokemonları ise ana ekranın sağ altındaki kısımdan görebiliyoruz. Ana ekranın sol alt kısmındaki karakter resmine tıklarsanız karakter geçmişiniz, madalyalarınız, XP puanınız, buddy pokemonunuz (yürünen km'ye göre Candy veren pokemon) hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz. Candy ve stardust ise pokemonunuzu evrimleştirmek ve geliştirmek için kullandığınız itemlerdir.
Tavsiyeler: pokemon go oynarken kafanızı kaldırıp sağınıza solunuza bakın sık sık aksi halde kaybolabilirsiniz, bir yaya ile çarpışabilirsiniz, bir taşıt tarafından çarpılabilirsiniz, bir köprüden düşebilirsiniz; yanınızda mutlaka powerbank bulundurun; ultra ball'ları elinizden geldiğince az kullanmaya çalışın ki güçlü bir pokemon ile karşılaştığınızda başarısız olmayın...
Güzel güzel oynayın e mi çocuklarım.