kilimli koyu

konuyla ilgili 9 entry daha
ağva'dan doğuya doğru 5 km devam ettiğinizde karadeniz kıyısında , kalkerli kayaları suyun aşındırmasıyla oluşmuş güzel şekillere sahip koylar topluluğu.

kilimli restoranı sorsanız zaten size çoğu kişi yolu tarif edecektir.

restoranın önüne geldiğinizde yol sağa ve sola olmak üzere 2 ye ayrılıyor. (yolunuz restorana gitmesin çünkü 1.5lt su 5 lira)

sağ tarafta 2017 yılı itibariyle ; eğer çadırınızı sahile kurarsanız 20 lira , çadır alanına kurarsanız 30 lira isteyen bir işletme mevcut.

restoranın sağından devam edip sıkı bir patikayı takip ederseniz. 20-30 metrekarelik bir kaya parçasının üzerinde çadırınızı kurabilirsiniz. buranın avantajı manzarası çok iyi fakat çok dar bir alan . ne rahatsız etmek ne de edilmek istenenlerin konaklamak isteyebileceği bir yer değil,sabah burada keçilerle karşılaşmanız olası.

restorandan önceki çöp konteynerlerinin yanından sola doğru devam ederseniz arabanızı 20 metre aşağıya getirebilirsiniz.oradan sonra patikadan yaya olarak devam etmelisiniz.

patikayı bitirdikten sonra yine karşınıza sırasıyla 2 tane güzel manzaralı fakat ufak bir kaya parçaları çıkacak .

bu patikaları geçtikten sonra ,denizin aşındırmasıyla çok tatlı antik yollara benzeyen bir patika yol oluşmuş buradan dikkat edip aşağılara yuvarlanmadan sol tarafa devam edebilirsiniz.

antik roma yolu tadındaki köprüden geçtikten sonra geniş alan arayanlara güzel bir kosmos açılıyor. Bu açık alanda çadırı istediğiniz her yere kurabilirsiniz fakat bir kaç tavsiye vermek gerekirse ;

-köprü bitiminde hemen sol tarafa( alan (-) manzara (+) )
-köprünün bitiminde ki hafif yokuşu çıktıktan sonra 1.ve 2. tepelere ( alan (-) manzara (+) )
-3. ve 4. tepe arasında ki baya geniş olan aralığa ( alan (+) manzara (+) )
-ileride ki tepelere kurabilirsiniz yine. ( alan (-) manzara (+) )

buralarda hiç ağaç olmadığı için yaz aylarında saat 7 de güneşi baya baya yersiniz saat 6 dan sonra hava serinler ve 8 gibi güneş batar.bizim gibi güneş sevmeyenler ; köprüyü geçtikten sonra 200 metre devam edip sola giden patikayı takip ederek ağaçlıklı alanın doğu kısmına çadırlarını kurabilirler. bu gölge açısından sizi sadece 11 e kadar idare edecektir , hava serinleyene kadar ormana kaçabilir ve ya denize girebilirsiniz.denize girmek için köprüyü geçtikten sonra hemen sağdaki yerden aşağıya inip yüzebilirsiniz. eğer derseniz ki ben dik yokuş severim , 4. ve 5. tepe arasında da akvaryum kıvamında ki koya inebilirsiniz.

tavsiyeler;

alan açık olduğu için ; gölgelik getirmenizde fayda var.
deniz bu alanı iyi besliyor ve çiğ oluşuyor. bu yüzden odunları testere ile daha rahat kesebilirsiniz.
yüksek seste müzik açarak ve bağırarak çevredeki insanları rahatsız etmemenizde fayda var.